Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

Akeemova tragédie mementem pro zlepšení lékařských vyšetření

Akeem Adams byl talentovaným obráncem, v národním týmu Trinidadu a Tobago nastoupil poprvé v šestnácti letech. V létě 2013 absolvoval úspěšné testy v maďarském Ferencvárosi. Lékařská prohlídka před podpisem smlouvy neodhalila, že by měl jakékoliv problémy se srdcem. Nic nenasvědčovalo tomu, že se schyluje k tragédii.

Dvaadvacetiletý fotbalista dostal 25. září obrovské bolesti na hrudníku a v pažích. V jeho bytě mu přispěchal na pomoc spoluhráč, který bydlel ve stejné budově. Od počátku bylo jasné, že se jedná o infarkt. Stav fotbalisty se po převozu do nemocnice prudce zhoršil, upadl do bezvědomí. Po závažných komplikacích mu lékaři museli amputovat levou nohu.

Po pěti týdnech se Adams probudil z komatu, ale jeho stav zůstal nadále kritický. Zemřel 30. prosince po krvácení do mozku.

Ricardo Moniz, Adamsův trenér ve Ferencvárosi, navštěvoval svého svěřence každý den v nemocnici.  Po této tragické události se zasazuje o důsledné zlepšení lékařských prohlídek fotbalistů. Vydal naléhavé varování pro všechny fotbalové trenéry a hráče, aby preventivní vyšetření srdce brali s nejvyšší možnou vážností.

Moniz se dozvěděl, že Adams trpěl vzácnou dědičnou poruchou, která způsobovala ucpání tepny. „Během lékařské prohlídky ale nebyla zjištěna,“ poukazuje na moment, kdy se dalo tragédii předejít.

Vyšetření srdce u fotbalistů v Maďarsku probíhá podle tzv. Lausannského protokolu, který je stále více kritizován jako nedostatečný. Pro definitivní stanovení, zda srdce fotbalisty vydrží tréninkovou a herní zátěž jsou potřebná další vyšetření.

Adams měl projít dalšími vyšetřeními, která by byla mnohem důkladnější,“ lituje Moniz, který při zpětném přezkoumání zjistil, že fotbalistu by zřejmě zachránila jiná formulace otázek, na které při své prohlídce odpovídal.

Na otázku: „Máte v rodině někoho, kdo zemřel přímo na následek srdeční choroby?“ odpověděl Adams negativně. Jeho otec totiž podlehl dlouhodobé nemoci, na jejímž konci bylo krvácení do mozku. O tom, že by smrt jeho otce byla spojena se srdeční chorobou nic nevěděl, proto řekl pouze ne.

Lékaři tedy specializované vyšetření srdce nenařídili. Bohužel také Adamsův dědeček zemřel v relativně mladém věku na krvácení do mozku. Později se ukázalo, že podobnými problémy trpí i Akeemův bratr Akini, který také trénoval ve Fenrencvárosi. Moniz okamžitě nechal i jeho důkladněji vyšetřit. Prokázalo se, že má při zátěži nadměrně vysoký tlak a jeho život byl rovněž v ohrožení.“

„Otázka položená během vyšetření se dá vyložit různým způsobem, a proto musí být změněna. Měla by znít: Žijí oba vaši rodiče? Pokud ne, co bylo příčinou jejich smrti? Co se konkrétně stalo?“ Protože jenom na takové otázky mohou vést k odpovědím, které povedou ke specializovanému vyšetření srdce. Pokud je objevena anomálie, CT vyšetření objeví krevní sraženinu a ta může být odstraněna. Akeemovi by se bývalo nic nestalo. Jedna otázka navíc mu mohla zachránit život.

Vědecké výzkumy dokazují, že fotbalisté jsou vystaveni vyššímu riziku infarktu než ostatní sportovci. Počet hráčů, kteří dostanou náhlý infarkt, se pohybuje od 0,6 do 3,6 na 100 000 sportovců.

Testy se musí zlepšit! Důkladně cyšetřujeme kolena, svaly hráčů, ale srdce, které to vše uvádí do pohybu, téměř přehlížíme,“ argumentuje Moniz.

FIFPro plně podporuje Monizův názor a prosazuje vylepšení lékařských prohlídek fotbalistů. Zástupci všech asociací profesionálních sportovců začali lobovat za zlepšení, které musí vést k tomu, aby předsoutěžní lékařská vyšetření byla zavedena do praxe na celém světě.“

To, co se stalo Akeemovi, se nesmí opakovat a musí to být pro všechny velkým mementem,“ varuje trenér Moniz.

Zdroj: FIFPro