Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

Argentina: zrodila se nová profesionální liga

V Argentině byla založena nová profesionální liga, která bude asi čtyřem stovkám hráčů poskytovat větší stabilitu a možnost pozvednout svoji hru na vyšší úroveň. Po několika měsících tahanic Výkonný výbor argentinského fotbalového svazu (AFA) jednomyslně schválil návrh předložený Argentinskou hráčskou asociací (FAA), který prosazuje profesionalizaci Primera Division C.

 Mluvčí FAA Carlos Pandolfi řekl, že se vyplatily měsíce vytrvalosti a občas i těžkého odporu. „Většina funkcionářů FA nechtěla uznat ligu jako profesionální, ale naše argumenty je postupně přesvědčily.

Hráči, kteří soupeří ve čtvrté lize Primera Division C, mají nyní zaručeno v rámci kolektivní smlouvy, že kluby musí registrovat minimálně 15 smluv, které budou splňovat základní finanční kritéria.

Pandolfi dodává: „Jsme nesmírně hrdí na tento úspěch a na to, co znamená pro hráče v naší zemi.

Primera Division C, jejíž profesionální debut přijde v roce 2014, zahrnuje mimo jiné následující ustanovení:

  • Kluby musí zaregistrovat nejméně 15 profesionálních smluv.
  • Pro příslušnou kategorii je stanoven základní plat 4500 Argentinských pesos (750 $ USD).
  • Kluby musí zaregistrovat uvedené smlouvy v období od 10. prosince 2013 do 20. ledna 2014.
  • Minimální doba platnosti smluv musí být následující: ty, které byly vytvořeny poprvé, musí platit ode dne zápisu v souladu s výše uvedeným odstavcem do 30. června 2014; a poté jak je stanoveno v čl. 3, bod 5 Kolektivní smlouvy.

Argentina má nyní čtyři profesionální ligy: Primera Division, Primera B Nacional, Primera B Metropolitana a jako nejnovější přírůstek Primera C.

zdroj: FIFPro