Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

BOSMAN: DVACET LET PO ROZSUDKU

fotka_polovina (1).jpg
18.12.2015

Na fotografii: Jean-Marc Bosman a Markéta Haidlová

 

V roce 1990 fotbalista Jean-Marc Bosman našel ve schránce dopis. Bylo mu oznámeno, že jeho plat bude snížen pod úroveň, na které se s belgickým klubem RFC de Liège dohodl. Poté, co změny odmítl, mu jeho zaměstnavatel zablokoval přestup do francouzského klubu USL Dunkerque a belgická fotbalová federace mu zakázala hrát. Bosman se bránil, čím započal pět let trvající právní spor, na jehož konci stanul jako vítěz. Nevyhrál ale pouze svoji bitvu. Pro všechny hráče vybojoval právo volně z klubu odejít, jakmile jim skončí kontrakt.

Dne 15. prosince 2015 konečné rozhodnutí soudu oslavilo dvacáté výročí. FIFPro, mezinárodní unie fotbalových hráčů, která Bosmana během sporu podporovala, využila příležitost a uskutečnila s ním rozhovor v jeho kanceláři nedaleko Amsterdamu.

Jak celý spor vlastně začal?

Spor jsem zahájil já, protože Liege, můj belgický klub, mi chtěl snížit plat o 75% a seškrtat nebo úplně odepřít bonusy. Obdržel jsem dopis s nabídkou nových smluvních podmínek. Měl jsem možnost přestoupit do Dunkerque, ale kluby se nemohly dohodnout. Další problém byl, že pokud hráč nesouhlasil s podmínkami klubu, fotbalová federace ho suspendovala a nemohl hrát. Jeden známý mi tenkrát navrhl zajít do advokátní kanceláře, což jsem v jeho doprovodu udělal. Vedoucí kanceláře byl Luc Misson a Jean-Louis Dupont byl stážista. Poskytli jsme Liege patnáct dní na odpověď, ale žádná nepřišla. Kontaktovali jsme belgickou fotbalovou federaci, také bezúspěšně a tak jsme zahájili soudní spor.

Jakých bylo těch pět let právních sporů?

I s podporou FIFPro to bylo pro jednoho člověka náročné. Zezačátku jsem sám sporu úplně nerozuměl, ale časem mi začalo docházet, jak zkostnatělými systémy UEFA a FIFA jsou. To mě motivovalo pokračovat až do úplného konce. Bylo to těžké životní období, ale konec přišel celkem rychle. Už poslední dva roky jsme byli přesvědčení, že vyhrajeme. UEFA s FIFA neustoupily ani nenabídly dohodu. Myslely si, že nikdy nemůžu vyhrát a že s jejich politickým tlakem se verdiktu nikdy nedočkám. FIFPro mi ke konci pomohlo a 15. prosince 1995 soudce prohlásil, že fotbalisté mají po vypršení kontraktu právo volně odejít. Tím řekl, že ve 21. století se nesmí s hráči zacházet jako s dobytkem nebo drůbeží a konečně mají stejné právo pohybu jako ostatní pracovníci.

Pokračoval jste ve své sportovní kariéře i během soudního sporu?

Jakmile soud dočasně zrušil zákaz hraní, pokračoval jsem v nižší francouzské lize. Když jsem zrovna netrénoval, trávil jsem spoustu času v advokátní kanceláři a u soudu.

 Obecně se má za to, že jsou fotbalisté dobře placení.

V některých zemích, například právě v Nizozemsku, doopravdy dobré platy mají, v jiných zase zaplaceno nedostanou a jejich kontrakt nikdo nerespektuje. To je pak práce pro FIFPro, které má zajistit dodržování zákonů, pravidel a práv hráčů.

Ovlivnilo zahájení sporu vaši kariéru?

Jakmile napadnete FIFA a UEFA, je jasné, že to vaši karieru poškodí a že je nejspíš u konce. Znám jednoho hráče, Andyho Webstera, který sice částečně vyhrál svůj spor o právo přestoupit během tzv. kontrakční ochranné lhůty, ale jeho kariéru to ovlivnilo stejně jako tu moji. Je to náročné, protože ve fotbalu jde o hodně peněz a v dnešní době je zpolitizovaný.

Jste pyšný na svůj úspěch?

Jsem velmi spokojený. Dosáhl jsem něčeho prospěšného, na to člověk musí být pyšný. Říká se, že případ Bosman byl sportovním případem století. Byl důležitý, i když já osobně jsem moc uznání nezískal. Žádný hráč mne nekontaktoval, aby poděkoval. Mladým fotbalistům je obtížné vysvětlit, co všechno ten rozsudek znamenal. Doufám, že při příležitosti dvacátého výročí média veřejnosti význam případu vysvětlí.

Mrzí vás něco ohledně sporu?

Spor jsem zahájil ve 26 letech, tedy v době, kdy je fotbalista obvykle na vrcholu své kariéry. Jak vždycky říkám, byl bych radši, kdyby to za mě udělal někdo jiný! Dá se říct, že jsem se obětoval.

Potřebuje dnes fotbal k ochraně práv hráčů další případ Bosman?

Je důležité, že bitva pokračuje a že FIFPro nadále dohlíží na práva hráčů (například nedávná stížnost Evropské komisi ohledně systému transferů). Vyhráli jsme bitvu, ale ne válku.

Publikováno: 14. prosince 2015

Přejato z http://www.fifpro.org/en/news/bosman-interview-20-years-after-court-win