Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

Bulharsko chrání hráče! Výplata se jim může zpozdit maximálně o měsíc

Bulgarian_national_football_team.JPG
19.09.2016

Bulharsko chrání hráče! Výplata se jim může zpozdit maximálně o měsíc

 

Dobrý krok u Černého moře. Bulharsko přijalo „prohráčské“ opatření. Tamní Unie bulharských fotbalistů (AFB) si vyjednala se svazem ligovou asociací dohodu o zvýšení minimální mzdy pro hráče a zároveň opatření, které fotbalisty brání při protiprávním jednání ze strany klubu.

Dohoda je rozdělena na více částí. V té první byly zásadní otázkou peníze. Bulharsko přijalo ustanovení, že každý hráč tamní první ligy bude brát minimálně 1300 leva, tedy zhruba 665 euro, a druholigový fotbalista 650 leva. V prvním případě se gáže navýšila o třicet procent, ve druhém o 150 leva. Pro srovnání, minimální mzda v Bulharsku je obecně stanovená na 210 leva.

Za druhé dohoda významně chrání samotné hráče. Už se nemůže stát, že je klub bude například nutit podepsat novou smlouvu, a vyhrožovat jim přeřazením třeba do béčka. Hráč naopak už při měsíčním zpoždění svého platu může svůj kontrakt okamžitě rozvázat.

To je opatření, které přímo vychází z bulharského zákona. Podle Mily Hristovové, místopředsedkyně bulharské fotbalové asociace, jsou tři měsíce čekání, které má v pravidlech FIFA, totiž příliš dlouhé. „Přesně o takovou věc nám v České asociaci fotbalových hráčů jde, podobným způsobem fotbalisty chránit. Akorát je trochu smutné, že se musíme učit od Bulharů,“ říká Markéta Haindlová, předsedkyně ČAFH.

Asociace bulharských fotbalistů také bojuje za zavedení dvou hráčských fondů. Ten první by měl fotbalisty chránit tak, aby i při bankrotu svých klubů nepřišly o své odměny. Druhý fond bude pomáhat hráčům v nouzi, budou-li potřebovat například lékařské ošetření, které sami finančně neutáhnou.

Za bulharské fotbalisty jednal soubor kapitánů jednotlivých klubů, jeho předsedou byl Svetoslav Djakov, kapitán reprezentaci a Ludogorce Razgrad, který si v play off Ligy mistrů vyšlápl na Viktorii Plzeň.

Na celé události v Bulharsku je příkladná především jedna věc. Že se spojili kapitáni všech ligových týmů, těch větších i menších a vedl je kapitán toho nejlepšího a nejbohatšího, Ludogorce, a zároveň reprezentace. Je to trochu příklad i pro nás tady v Česku, protože především hráči jsou ti, kteří svým hlasem můžou spoustu věcí změnit,“ dodává sportovní ředitel ČAFH Dominik Rodinger.