Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

ČAFH se staví proti verbálním útokům na Martina Fenina

Vím, že to u fanoušků nebudu mít jednoduché,“ řekl útočník Martin Fenin v rozhovoru pro Českou asociaci fotbalových hráčů po oznámení jeho nového angažmá v Teplicích. Ve skutečnosti však před a během utkání s Příbramí však čelil osobním urážkám a verbálním útokům, které jsou daleko za hranicí kritiky sportovního výkonu. To vše aniž by do utkání zasáhl. ČAFH se důsledně vymezuje proti těmto projevům nenávisti.

Martinovi Feninovi nabídl novou šanci jeho mateřský klub, trenér i spoluhráči. Nejenom každý fotbalista, ale každý člověk ve svém životě dělá chyby a prochází složitým obdobím. „Bůh odpouští, sektor 15 ne!“ zněl ostrý vzkaz od radikálních fanoušků Teplic na transparentu vyvěšeném v hledišti.

Nebereme žádnému příznivci právo na kritiku výkonu fotbalistů, přesto věříme, že většina teplických fanoušků dokáže odpouštět. Odpouštět je totiž lidské.

Martin Fenin v Teplicích vyrostl, nastoupil ve žlutomodrém dresu do 77 ligových zápasů a vstřelil 15 branek. Za jeho přestup do Bundesligy v roce 2008 klub inkasoval nemalou částku v řádech desítek milionů korun.  I to byl jistě jeden z důvodů pro to, že dostal šanci se do klubu vrátit.

ČAFH se plně ztotožňuje s názorem Feninova spoluhráče Tomáše Vondráška, který po utkání s Příbramí prohlásil: „Něco se kdysi stalo, ale chtěl bych fandy poprosit, aby mu odpustili. Každý dělá chyby, a věřím, že on to splatí a že bude pro Teplice prospěšný.“

Projevy zášti a nenávisti vůči hráčům jsou při ligových utkáních bohužel stále častějším jevem a netýkají se pouze Martina Fenina. ČAFH vyzývá všechny fanoušky, kteří mají fotbal rádi, aby se proti takovým projevům postavili a pomohli na našich stadionech vytvořit přátelskou a sportovní atmosféru, jakou si náš fotbal zaslouží.