Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

Čechům se letos pohár z turnaje FIFPro obhájit nepodařilo

AFE_FIFPro_Champs.jpg
13.07.2016

Loni to byla pohádka od začátku do konce. Tým českých hráčů bez angažmá postupoval turnajem FIFPro a dostal se v něm až do celoevropského finále. V něm pak na penalty porazil několikanásobné vítěze ze Španělska. Letos se karty obrátily. Trofej ČAFH FIFPro Tournament 2016 náleží zaslouženě Španělům.

"Není důležité, že jsme nevyhráli. Pochopitelně jsem našim klukům vítězství přála, odehráli ale skvělý zápas a na hřišti nechali duši. Pro mě jsou vítězové všichni. Podle ohlasů vím, že na sebe upozornili zástupce klubů a věřím, že dříve či později najdou nová angažmá," shrnula své pocity po finálovém zápase předsedkyně ČAFH Márkéta Haindlová.

Turnaj začal v Kunicích nedaleko Prahy v pátek 8. července 2016 ve 14:30 zápasem mezi Polskem a Španělskem. Silově nevyrovnaný zápas skončil jasným vítězstvím Španělska 5:0. V 18:00 už byly na hřišti připraveny vlajky České republiky a Portugalska. Nutno podotknout, že přestože měli naši soupeři pod vedením bývalé hvězdy Sportingu Lisabon, Arsenalu a West Hamu United - Luíse Boa Morteho - v týmu hráče, jakými jsou Manú, Neca či João Coimbra, podařilo se Jiřímu Kabelemu v zápase vstřelit vítězný gól a týmu ČAFH se otevřela cesta do finále.

Sobotní program začal v 10:30 zápasem o třetí místo mezi Polskem a Portugalskem. V něm na sebe upozornil výrazný polský útočník Wiktor Płaneta, který po gólu Kowalského zvyšoval na 2:0 nádhernými nůžkami. Portugalcům se v závěru utkání podařilo stav snížit na 2:1.

Vyvrcholením celého turnaje byl pak finálový zápas mezi Českem a Španělskem. Ani ve výběru trenéra Roberta Luise Fresnedosa Prieta, který během své kariéry odehrál více než 300 utkání ve španělské nejvyšší soutěži, nechyběla zvučná jména. Kapitánskou pásku navlékl Arnal Llibert Conde Carbo, na hřišti se objevil Joseba Garmendia či Cristian Hidalgo. Většina hráčů španělského týmu prošla během své kariéry několika věhlasnými kluby. Přesto to byl reprezentant českého výběru Martin Sus, kdo ve 23. minutě vstřelil první branku zápasu.

"Před zápasem jsem se cítil lépe než s Portugalci. První poločas jsme hráli velmi dobře, kombinovali jsme a já měl na noze první gólovou šanci, kdy jsem běžel sám na bránu. Naštěstí se mi podařila dát hezká branka později ze standardky," popisuje střelec Martin Sus.

Už to vypadalo, že Češi loňské vítězství na turnaji obhájí. Avšak v 87. minutě srovnal na 1:1 španělský kapitán Carbo. Utkání šlo do penaltového rozstřelu a ten vyhráli 5:4 Španělé.

"Penalty jsou loterie. Bohužel jsme jednu nedali a Španělé je kopali prakticky nechytatelně. Za celých 20 dní bych chtěl klukům moc poděkovat. Na kemp budu vzpomínat jen v dobrém," zhodnotil zápas a celý kemp trenér ČAFH Libor Pala.

Díky ČAFH FIFPro Tournament 2016 se podařilo prohloubit i vztahy mezi zúčastněnými hráčskými asociacemi - španělskou AFE, portugalskou SJPF a polskou PZP. Portugalci a Poláci museli sice bezprostředně po skončení turnaje odjet, Španělé ale zůstali o den déle a společně s českými hráči si užili výletní plavbu na řece Vltavě a později i večeři v centru Prahy.

"Nejen za samotným turnajem, ale i za kempem je tvrdá práce celého týmu ČAFH. Chtěla bych poděkovat sportovnímu řediteli Dominiku Rodingerovi, realizačnímu týmu v čele s trenérem Liborem Palou, také Jirkovi Jarošíkovi, Jardovi Blažkovi a Lukáši Stránskému. Zapomenout ale nemůžu ani na podporu Petry Zemanové a Davida Veselého, jejichž práce sice nebyla na první pohled tolik vidět, ale právě na jejich bedrech kemp z velké části stál," děkuje na závěr Haindlová.

V průběhu nastávajících týdnů se bude ČAFH pochopitelně nadále snažit pomoci najít účastníkům kempu nová angažmá, případně asistovat při uzavírání smluv. O dalších osudech jednotlivých hráčů vás budeme průběžně informovat na našem FacebookuTwitteru.

 

Výsledné umístění ČAFH FIFPro Tournament 2016:

1. Španělsko

2. Česko

3. Polsko

4. Portugalsko 

 

GALERIE: