Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

Česká asociace fotbalových hráčů pomohla Tomáši Jirsákovi k návratu domů

img-1ad7ce72336d5adec8ee295a687d2fda.jpeg
23.02.2017

Česká asociace fotbalových hráčů pomohla Tomáši Jirsákovi k návratu domů.

Tomáš Jirsák svou fotbalovou kariéru zahájil v Sokolu České Heřmanice, nicméně pod jeho fotbalový růst se podepsal především FC Hradec Králové, za který poprvé nastoupil mezi dospělými ve druhé lize. Svůj první ligový start si však připsal až v dresu FK Teplice. Nastupoval i v mládežnických reprezentacích a za českou fotbalovou jednadvacítku odehrál 22 utkání. 

Po vydařeném angažmá v Teplicích si Jirsáka vyhlédla polská Wisla Krakov, ve které prožil zřejmě nejúspěšnější období své kariéry, když během pěti ročníků polské Ekstraklasy získal tři mistrovské tituly. Po pěti úspěšných letech v Krakově zamířil v roce 2012 do bulharského Botevu Plovdiv, kde odehrál tři sezony. 

Komplikace v jeho kariéře nastaly po přestupu do kazašského Irtyše Pavlodar, kde v roce 2015 uzavřel smlouvu na dva a půl roku. Problémy začaly na počátku roku 2016, kdy hráči poprvé nepřišla na účet sjednaná měsíční odměna. Po osmi měsících bez jediné vyplacené mzdy Tomáš Jirsák vyzval klub, aby mu dlužnou částku uhradil. Poté, co klub ani na jednu z výzev nereagoval, rozhodl se hráč obrátit na Českou asociaci fotbalových hráčů, která mu měla v nesnadné situaci pomoci.

Na podzim roku 2016, po téměř devíti měsících, kdy hráč neviděl od klubu jediný dolar, předsedkyně ČAFH Markéta Haindlová odeslala Pavlodaru okamžitou výpověď smlouvy s žádostí o úhradu celkové dlužné částky a zahájila jménem hráče řízení před příslušnými orgány FIFA, které stále probíhá.

O konci Tomáše Jirsáka v kazašském týmu se dozvěděl jeho domovský klub FC Hradec Králové a projevil o jeho služby vážný zájem, což s sebou přineslo další překážky ze strany Pavlodaru i Kazašské fotbalové asociace. Pro mezinárodní přestup fotbalisty je totiž nutné vydání takzvané International Transfer Certificate (ITC) neboli mezinárodní transferkarty, což je plně v kompetenci národní asociace, ve které hráč působí. Fotbalová asociace České republiky, která jediná může podat žádost o ITC, tedy požádala svou kazašskou kolegyni o vydání transferkarty, ta to však zcela nepochopitelně odmítla. ČAFH byla nucena se spolu s FAČR obrátit na mezinárodní fotbalovou asociaci FIFA s žádostí o vydání ITC a teprve onabyla schopna donutit Kazašskou fotbalovou asociaci jednat.

V lednu 2017 vydala kazašská asociace na základě rozhodnutí FIFA hráčovu ITC a konečně se tak mohl uskutečnit tolik vytoužený přestup Tomáše Jirsáka do Hradce Králové. Český fotbalista se může opět naplno soustředit jen na fotbal.