Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

Čeští hráči bez angažmá mají titul, někteří už i práci

P7140580.jpg
16.07.2018

V pátek 13. a v sobotu 14. července se konal tradiční mezinárodní turnaj FIFPro pro hráče bez angažmá. Organizace se i letos zhostila Česká asociace fotbalových hráčů, jejíž pozvání na turnaj tentokrát přijaly týmy z Maďarska, Rumunska a Španělska. Mezinárodní turnaj byl vrcholem dvoutýdenního tréninkového kempu, který rovněž pořádala ČAFH. Váženými hosty celého turnaje byli předseda španělské hráčské asociace AFE a člen světového výkonného výboru FIFPro David Aganzo a šéf hráčské asociace na Kypru Spyros Neofytides, který je zároveň členem výkonného výboru evropské divize FIFPro.

Vzhledem k počtu účastníků byl zvolen model dvou semifinálových zápasů a následných bojů o konečné umístění. Turnaj hostila hřiště v obcích na okraji Prahy, dva zápasy se odehrály v Klíčanech, místem konání zbývajících dvou utkání byla, stejně jako v případě tréninkového kempu, Odolena Voda.

V prvním semifinálovém utkání se v pátek dopoledne střetly celky nováčka turnaje z Rumunska a loňských vítězů ze Španělska. Tempo hry diktovali španělští hráči, do velkých šancích se ale nedostávali a spíše kombinovali a drželi míč na svých kopačkách. Zápas nakonec rozhodl pokutový kop, který v prvním poločase proměnil Alfi a poslal svůj tým po roce opět do boje o celkové vítězství.

Ve druhém zápase se o postup do finále utkal tým domácí ČAFH s výběrem maďarské hráčské asociace. Utkání nabídlo mnohem více gólových příležitostí ze hry, než tomu bylo v prvním utkání. Skóre se ale opět měnilo až po penaltě nařízené ve prospěch domácích, kterou bezpečně proměnil Matej Schwendt. Hráči ČAFH se i nadále dostávali do dobrých šancí, využít některou z nich se jim ale kvůli nepřesné koncovce nebo skvělým zákrokům Gergőa Szabóa v brance Maďarska nepodařilo. V druhém poločase proto svůj náskok navýšili opět gólem z penalty. Úspěšným exekutorem byl tentokrát Serhii Kosovskyi. Maďarští hráči už dokázali výsledek zápasu jen zkorigovat, v závěru se krásně z přímého volného kopu trefil Alezyr Lyrio de Oliveira.

Souboj o třetí místo nabídl gólově nejbohatší podívanou. Týmy poražených semifinalistů z Maďarska a Rumunska se střídali v aktivitě a oba si dokázaly vytvořit řadu šancí. Vedení se ujala maďarská hráčská asociace, když se po rohovém kopu prosadil hlavou kapitán Márk Murai. Pak ale přišel rumunský obrat, o který se hattrickem postaral Vasilica Novac. Za zmínku stojí zejména třetí gól rumunského útočníka, který krásnou střelou z voleje k tyči nedal brankáři soupeře šanci. Nejlepší střelec se po výsledku 3:1 se svými spoluhráči mohl radovat ze zisku bronzových medailí.

O nejcennější kov si proti sobě, stejně jako ve dvou posledních ročnících, zahrály asociace z České republiky Španělska. Bylo vidět, že žádný z týmů nechce udělat chybu a neinkasovat. Mírnou převahu měli španělští fotbalisté, moc příležitostí ke vstřelení gólu ale diváci v Odolene Vodě neviděli. Španělé v první půli nastřelili břevno branky domácích, v největší šanci ČAFH nedokázal po přihrávce Voráčka přesně zakončit Mudra. Ve druhé půli se skóre ale nakonec přece jen změnilo. Rozhodčí Karel Hrubeš nařídil ve prospěch hráčů ČAFH pokutový kop. K jeho zahrání se postavil útočník Matěj Schwendt a bezpečně jej proměnil. Jeho gól se nakonec ukázal jako rozhodující, protože Španělům se i přes závěrečný tlak vyrovnat nepodařilo.

„Od začátku jsme vystupovali jako tým. Klukům jsme vštěpovali do hlav, aby hráli jako jednotlivci. Turnaj měl kvalitu. Španělé proti nám vystřídali dvě jedenáctky, my tolik hráčů neměli, ale hráli jsme zodpovědně a poctivě. Kluci se snažili plnit, co jsme jim radili.“ řekl trenér českého výběru Zdeněk Svoboda. Ten měl spolu se svým asistentem Jiřím Novotným, trenérem brankářů Jaromírem Blažkem a kondičním trenérem Petrem Horákem důvod ke spokojenosti. Čeští hráči do třetice všeho dobrého dokázali proti španělské hráčské asociaci AFE zvítězit a mohli se radovat z velmi cenného úspěchu.

„Hlavním cílem celé akce je pomoct hráčům najít angažmá. Během tréninkového kempu chceme fotbalisty připravit na plynulý přechod do nového klubu a turnaj je takovým vyvrcholením celé akce. Díky mezinárodní účasti máme možnost srovnání se zahraničními soupeři, což je z mého pohledu zajímavé a je to další přínos pro naše hráče. Fakt, že jsme turnaj vyhráli, je taková třešnička na dortu a odměna pro kluky za to, že těch 14 dní poctivě pracovali. Nejdůležitější ale je, že už v tuhle chvíli má řada hráčů nabídky a někteří dokonce už i podepsanou smlouvu.ׅ Z toho mám největší radost, protože jsme opět splnili cíl, který jsme si dali.“ zhodnotila celou akci předsedkyně ČAFH Markéta Vochoska Haindlová.