Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

Civil Service FC v Praze po více než sto letech

archiv.jpg
25.12.2014

Česká asociace fotbalových hráčů je partnerem velice zajímavé víkendové fotbalové akce – oslav 115 let pražského klubu ČAFC (3. května v areálu ČAFC v Záběhlicích). Vrcholem celodenní programu bude zápas s CSFC, londýnským amatérským klubem, který existuje jako jediný zakládající klub anglické FA a je nejstarším amatérský klubem světa.

 

Připravili jsme pro vás krátké představení tohoto klubu a několik zajímavostí z jeho historie. Podrobné informace o něm, ale také o historii ČAFC najdete v ročence, kterou si budete moci pořídit právě na oslavách.

 

U zrodu fotbalu a jeho pravidel

Zástupci Civil Service FC byli u zrodu nejstarší fotbalové asociace, anglické FA. Ustavující schůze se konala v londýnské hospodě Freemason´s Tavern před více než 150 lety. „Náš klub tam zastupoval úředník ministerstva války a zároveň obránce CSFC George Twizzell Wawn. Při zakládání FA byli všichni přítomní aktivní fotbalisté, dali si něco dobrého k jídlu, zapili to pivem a založili FA,“ říká o historické chvíli z 26. října 1863 Neil Ward, viceprezident CSFC. Zástupci klubu se rovněž podíleli na sestavování prvních pravidel fotbalu, která znamenala definitivní oddělení sportu od ragby.

Zápas v Buckinghamském paláci

Sobotní soupeř ČAFC prožil v loňském roce historickou chvíli. Jeho tým nastoupil k prvnímu utkání hranému v královském Buckinghamském paláci. Tento zápas byl jedním z vrcholů oslav 150 let založení anglické fotbalové asociace. „Moje babička k tomuto zápasu dala zvláštní svolení, ale jestli jí někdo rozbije okno, bude se jí zodpovídat,“ žertoval 7. října 2013 prince William. Utkání řídil světoznámý rozhodčí Howard Webb a CSFC prohráli s Polytechnic DC 1:2.

Porazili Real Madrid i Barcelonu

V době počátků fotbalu CSFC vytvářel historii a často se účastnil přátelských utkání.  V roce 1924 například odjeli na víkend do Madridu a vrátili se se dvěma výhrami nad Realem 4:0 a 3:1. Cesta jim podle klubové kroniky trvala 36 hodin. Londýnští amatéři se střetli také s Benfikou, Sportingem, dokázali porazit na jedné ze svých cest i Barcelonu. Katalánskému klubu nedávno vrátili památeční vlaječku, která je nejstarším předmětem v obřím muzeu na Camp Nou. V českých zemích se představili mnohokrát, naposledy před více než sto lety, nejčastěji hráli proti Slavii, pak s Viktorií Žižkov, Plzní a Pardubicemi. V týmu Prahy proti nim nastoupili také zástupci ČAFC.  Bilance z let 1901-1913 je 11 vítězství, 1 remíza a 11 porážek.

Současnost – chceš hrát, musíš přijít na trénink

„Kdo chce hrát v sobotu zápas, musí ve středu bezpodmínečně na jediný trénink týdne a o víkendu zaplatit jednorázový příspěvek deset liber na pronájem a údržbu hřiště, to vše kromě ročního příspěvku,“ přibližuje Neil Ward v ročence k oslavám ČAFC současnost svého klubu. Jeho kádr stále tvoří, jak napovídá název klubu, zaměstnanci státní správy. Svá utkání hraje ve skromném areálu s malou tribunkou na Duke´s Meadow nedaleko řeky Temže. Domácí dres je červenobílý, k němu patří modré trenýrky.

 

V sobotu se CSFC vracejí do Prahy znovu, všichni fanoušci mají jedinečnou možnost nejstarší amatérský tým světa vidět v akci znovu. Mezi ohlášenými hosty je také britská velvyslankyně, patronem oslav je vicemistr světa z Chile 1962 a odchovanec ČAFC Josef Jelínek. Na oslavy jste všichni srdečně zváni, vstupné je dobrovolné.

Zdroj: výroční ročenka ČAFC (autor Jan Kaliba) Foto: archiv CSFC