Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

Constantinos Charalambides: „Studuji to, co miluji: sport.”

foto1.png
12.02.2015

Dvaatřicetiletý středový útočník a kapitán šampionů Kypru, APOEL Nicosia, je mužem činu. Na hřišti se snaží vytvářet šance pro své spoluhráče, mimo něj se snaží přinášet spoluhráčům a kolegům příležitosti pro lepší život po ukončení aktivní fotbalové kariéry.

Constantinos Charalambides, mimo jiné také reprezentant kyperského národního týmu (77 účastí), zavolal před časem do FIFPro s neobvyklou prosbou. „Jsem student FIFPro Online Academy. Je to tak skvělý projekt, že by se o něm měli dozvědět všichni profesionální fotbalisté. Rád bych vám s tím pomohl,” řekl tehdy do telefonu. 

Kvůli zraněnému kotníku propásl většinu zápasů letošní sezóny Ligy mistrů. Přišel třeba o utkání s Ajaxem, FC Barcelonou a Paris Saint-Germain. Nyní je Kypřan v poslední fázi rekonvalescence. „Bylo to první vážné zranění v mojí kariéře a bylo to pro mě opravdu složité,“ uvedl Charalambides. Před třemi týdny se postupně začal vracet na trávníky jako náhradník. A jeho dalším cílem je získat zpět svou pozici v základní sestavě. „Pořád chci hrát na nejvyšší úrovni. U fotbalu chci vydržet ještě dva nebo tři roky,“ dodal Kypřan.

Když Charalambides v roce 1999 začínal svou fotbalovou kariéru, byl studentem střední školy. A i když už od té doby uplynulo hodně času, studentem je stále. „Vzdělání vždycky bylo mojí prioritou. Když jsem byl mladší, patřil jsem k nejlepším studentům ve třídě. Snažil jsem se být co nejlepší jak ve fotbale, tak ve škole. Když jsme skládali přijímací zkoušky na vysokou, měl jsem nejvíce bodů,“ vzpomíná.

Po střední škole, v roce 2002, začal Charalambides studovat na katedře marketingu na University of Cyprus v Nicosii, mezitím ještě stihl dokončit povinnou vojenskou službu. „Hodně jsem se učil a zvládl jsem udělat všechny zkoušky, i když pro mě bylo hrozně náročné kombinovat studium s profesionální fotbalovou dráhou. Bohužel jsem ale studia nemohl dokončit,“ prohlásil kyperský fotbalista.

Proč „bohužel“? Po třech letech studia, v polovině sezóny 2004/2005, dostal Charalambides nabídku, která se nedala odmítnout. „Měl jsem úžasnou příležitost jít do Panathinaikosu,“ vzpomíná. A tak přestoupil do týmu úřadujících řeckých šampionů a podepsal smlouvu na čtyři roky. „Po svém odchodu z Kypru jsem ve studiích nemohl pokračovat, podle univerzitních předpisů mají studenti povinnost chodit do školy každý den,“ odhalil důvody ukončení studia Charalambides.

To co nebylo možné v roce 2005, je ale teď, o deset let později, možné díky mezinárodní hráčské asociaci FIFPro. Hráči jako Constantinos Charalambides mohou pokračovat ve studiu, i když odejdou do zahraničí. FIFPro Online Academy dává sportovcům a sportovkyním z Evropské unie šanci získat bakalářský titul v programu Management sportu i v průběhu aktivní sportovní kariéry.

Charalambides je jedním z více než stovky studentů, kteří v současné době studují FIFPro Online Academy. Kyperský fotbalista se zapsal v roce 2011, když se vrátil do mateřského klubu APOEL Nicosia, v němž začal svou profesionální kariéru. Měl za sebou v té době angažmá v Řecku (Panathinaikos, PAOK) a Německu (Carl Zeiss Jena). Pár dní po návratu na Kypr mu zavolal prezident Kyperské hráčské asociace (PASP), Spyros Neofytides.

„Spyros mi řekl o FIFPro Online Academy. Chtěl, abych se stal prvním studentem z Kypru. A já se pro ten nápad okamžitě nadchl. Byla to příležitost k dokončení studií. Zavolal jsem na svou někdejší univerzitu a požádal je o své studijní kredity, abych je mohl využít při přihlašování na FIFPro Online Academy,“ popisuje Charalambides.

Jakožto profesionální fotbalista, musí Charalambides zvládat vytížení na třech úrovních -  s APOEL Nicosia v kyperské nejvyšší soutěži a Lize mistrů, stejně tak v národním mužstvu. „Loni jsem odehrál více než 50 zápasů,“ odhaduje. Většinu svého času tráví cestováním a trénováním. Když už se najde chvíle volného času, věnuje ji rodině. „Mám také manželku a dvě děti,“ dodává Kypřan.

Přesto Charalambides neváhal a začal studovat FIFPro Online Academy. „Na tréninku strávím přibližně tři až čtyři hodiny denně. Když zrovna nemáme dvoufázové tréninkové dávky, pořád mi zbývá celé volné odpoledne. Díky FIFPro mám příležitost trávit svůj čas jak sám chci a potřebuji,“ popisuje fungování online akademie. Nemusím být ve třídě v deset hodin dopoledne. Nemám pevný každodenní rozvrh výuky. Všechno záleží na mých dalších povinnostech. Jsou dny, kdy studuji i pět hodin, jindy nemám čas vůbec. Někdy si pouštím přednášky v hotelu, především když máme ranní tréninky; odpoledne pak mám na učení jednu až dvě hodiny. FIFPro Online Academy mi umožňuje flexibilně využívat čas. Pokud potřebujete na dokončení studia šest let, můžte je mít. Není to vůbec problém,“ vyjmenovává Charalambides podstatné výhody studijního programu mezinárodní hráčské asociace.

University College of Northern Denmark (UCN) studium Managementu sportu v rámci FIFPro Online Academy usnadňuje. Přednášky nahrává na internet každé pondělí ráno. Všichni studenti se pak mohou přihlásit a přehrát si hodiny z minulého týdne. „UCN odvádí výbornou práci,“ říká Charalambides. „Pokud se chcete na něco zeptat či potřebujete poradit, můžete kontaktovat asistenta. To, jak vše funguje online, je úžasné,“ dodává. 

Pro Charalambidese je studium také únikem z každodenního tlaku, kterému profesionální hráči čelí. „Jeden výborný psycholog mi řekl, že bych neměl celý den či týden strávit v myšlenkách na nadcházejících 90 minut ligového zápasu. Že bych měl po odchodu ze hřiště začít přemýšlet o něčem jiném. A to na mě funguje. Je pro mě osvěžující, když používám mozek i na něco jiného než na neustálé přemýšlení o běhání, posilování a zápasech,“ pochvaluje si Charalambides. 

„A víte, co je nejlepší? Studuji to, co miluji: sport. Mám rád teorii, která se zabývá sportem a sportovními výkony, výživou, ekonomickými faktory, marketingem, komunikací. Dozvěděl jsem se, jak se organizují fotbalové soutěže v Evropě. Učil jsem se z marketingových nápadů klubů jako Real Madrid nebo Barcelona a zabýval jsem se ekonomickými aspekty řízení fotbalového týmu. A chtěl bych ještě vidět, jak fungují NBA (Natoinal Basketball League) a NFL (National Football League) ve Spojených státech, protože týmy za oceánem jsou velmi inovativní,“ konstatuje ke studiu Charalambides a pokračuje: „Je tolik různých úhlů pohledu na fotbal, o kterých jsem jako hráč nikdy ani neslyšel. Tato online akademie mi dává příležitost naučit se přemýšlet jako teoretik. Myslím si, že mi to hodně pomůže v mé další kariéře, třeba na pozici trenéra, manažera nebo jiné osoby činné ve sportovním prostředí obecně.“ 

V letošním roce se na FIFPro Online Academy přihlásilo dalších sedm hráčů z Kypru. „Někteří z nich mě požádali o radu. Všem jsem řekl, že to není úplně jednoduché, protože studium samo o sobě je vždy náročné a může být pro někoho těžkou osobní zkouškou. Ale je třeba dodat, že tento studijní program je velice, velice přínosný. Pokud rádi máte rádi vzdělání a věnujete se tomu se zápalem, zvládnete to. Fotbal je pouze první částí našeho života. A život po fotbale je druhou částí. Studium FIFPro Online Academy vám pomůže připravit se na životní etapu po fotbale,“ uzavírá svou zkušenost Kypřan Charalambides.