Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

Další meta: Zaměstnanecké poměry

schuze.jpg
19.06.2016

V sobotu 18. června 2016 proběhla v Nové budově Národního muzea v Praze v tomto roce už druhá členská schůze České asociace fotbalových hráčů. Důvodem k jejímu svolání byly, mimo jiné, bouřlivé události posledních několika měsíců, předcházející schvalování nového Přestupního řádu FAČR. Rozvinula se však i diskuze o zaměstnaneckých poměrech, které by měly snad již v blízké budoucnosti nahradit ve fotbalovém prostředí přetrvávající švarc systém.

Přítomní hráči se živě zajímali o řešení konkrétních situací, které mohou v jejich kariéře nastat, a způsob, jak s nimi nový Přestupní řád FAČR nakládá. Vzájemně si vyměnili své zkušenosti z klubů a shodli se na tom, že pokud chtějí do budoucna dosáhnout pozitivních změn, musí v důležitých otázkách držet pospolu.

„Z toho mám neskutečnou radost. Hráči projevují vzájemnou solidaritu a přestávají se bát sankcí, kterými jim v některých klubech hrozí. Doufám, že se dočkám jednou doby, kdy nás i kluby budou brát jako partnery, ne jako soupeře. To, že takových klubů přibývá, mi dává určitou naději,“ řiká předsedkyně ČAFH Markéta Haindlová.

Další výraznou změnu by měl přinést přechod na zaměstnanecké smlouvy. V autonomní dohodě z roku 2012 se Česká republika zavázala přijmout potřebné změny, které by to umožnily, do dubna 2015. Česká asociace fotbalových hráčů opakovaně upozorňuje na skutečnost, že jsme v tomto ohledu oproti ostatním zemím Evropské unie ve skluzu. Otázkou přitom není, zda na zaměstnanecké smlouvy přejít, nutné je shodnout se na tom, kdy a jak.

To už, mimo jiné, konečně pochopili i zástupci české fotbalové asociace, kteři dokonce naznačili, že by chtěli přechod na zaměstnanecké poměry vyřešit do konce roku 2016. Zde však ČAFH poukazuje na to, že není možné taková jednání vést bez ohledu na názor hráčů. Zkušenosti z minulosti ukazují, že absence diskuze s hráči vnáší do nových norem chaos. Bylo by proto dobré se těchto chyb pro příště vyvarovat.

„Většina našich zahraničních kolegů si tímto obdobím prošla již před mnoha lety. Byla bych ráda, kdybychom čerpali právě z jejich zkušeností a reformu společně s fotbalovou asociací a českými legislativci připravili co nejlépe,“ dodává Haindlová.

Dalším tématem členské schůze byl letní tréninkový kemp ČAFH, který startuje už v pondělí 20. června. Letos svým účastníkům nabídne tři týdny náročné fyzické přípravy, řadu atraktivních přátelských zápasů a turnaj čtyř zemí FIFPro 2016, kterého se kromě České republiky zúčastní týmy hráčských asociací Španělska, Portugalska a Polska.

„Během 48 hodin mohou manažeři vidět více než osmdesát hráčů bez smlouvy. Jsem opravdu zvědavý, kolik zástupců klubů nakonec skutečně dorazí. Turnaj FIFPro 2016 se odehraje od 8. do 9. července na stadionu TJ Kunice,“ doplňuje sportovní ředitel ČAFH Dominik Rodinger.

Současně byl na členské schůzi oficiálně představen nový člen výkonného výboru ČAFH David Střihavka, který se postupně začlení do týmu asociace a bude se aktivně podílet i na její činnosti.

„Jsem moc rád, že můžu Davida přivítat mezi námi. Věřím, že svými zkušenostmi, jako ještě do nedávné doby aktivní hráč, fungování asociace obohatí. Stejně jako u nás ostatních platí, že se na něj kdokoli může obracet s žádostí o radu či pomoc,“ představil nového člena výkonného výboru ČAFH čestný předseda Vladimír Šmicer.

Všem hráčům přejeme kvalitní přípravu a úspěšný vstup do nové sezóny.