Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

Dani Alves s Neymarem inspirovali kampaň proti rasismu

image004-1-2.jpg
25.12.2014

Bylo to jednoduché gesto. Dokázalo však sjednotit fotbalisty z celého světa a inspirovat spontánní kampaň proti rasismu, jednomu z nejhorších morů současné společnosti. Celosvětová hráčská unie FIFPro tuto iniciativu vítá a oceňuje její tvůrčí charakter.

Jak to všechno vzniklo? V nedělním utkání proti Villarealu na stadionu El Madrigal se barcelonský pravý obránce Dani Alves připravoval na zahrání rohového kopu, když mu k němu na trávník přiletěl z hlediště banán. Brazilský fotbalista ho zvedl a snědl ho. Pak normálně zahrál rohový kop.

Doma se na zápas díval v televizi jeho zraněný spoluhráč Neymar. Vyfotil sebe a svého syna, jak jedí banán, a poslal záběr na Instagram. Přidal k tomu vzkaz: „we are all monkeys – my všichni jsme opice.“

Neymarův nápad na sociálních sítích spustil lavinu. Protirasistický příspěvek přidala celá řada slavných fotbalistů, mezi nimi například Roberto Carlos, Mario Balotelli, Hulk, Sergio Aguero, Marta, Willian, Oscar, Luis Suárez, Philippe Countinho, Lucas Moura, Alexander Song, Robert Lewandowski a Fernandinho.

Celosvětová hráčská unie FIFPro tuto iniciativu oceňuje. Jako zástupce 65 tisíců profesionálních fotbalistů si je velice vědoma toho, že se příliš mnoho z nich stává terčem projevů rasistických chuligánů, kteří chtějí svým ignorantským chování otrávit fotbal. Není pochyb o tom, že incidentů s rasistickým podtextem za poslední léta ve fotbale přibývá.

Stejně jako ostatní profese, také fotbalisté mají právo pracovat  v prostředí, ve kterém rasismus, ani žádná forma jiná forma diskriminace, nemá žádné místo.

Zejména mladí lidé vidí ve fotbalistech vzory, nebo dokonce hrdiny. Proto mohou v boji proti rasismu sehrát významnou roli. Dani Alves a Neymar to elegantně dokázali.

Strategie FIFPro v boji proti rasismu je založena na pozitivní práci, která se uskutečňuje v členských asociacích po celém světě, zejména ve sdílení správných postupů a praxe. FIFPro podporuje také iniciativy jako je kampaň „Ukaž rasismu červenou kartu.“ Prostřednictvím těchto kampaní vedou fotbalisté děti a fanoušky k tomu, aby se postavili diskriminaci a netoleranci a pomáhali předcházet šíření rasismu.

Spontánní kampaň proti rasismu našla podporu i v České republice. Svoji fotografii natweetoval například kuvajtský reprezentant Aziz Mashaan, který hraje za FK Příbram. V televizním studiu Prima Cool kampaň podpořil bývalí reprezentanti Marek Jankulovski a František Straka.