Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

FIFA FIFPro World XI 2013: Výběr obránců

Od hráčů, pro hráče. Ve FIFA FIFPro World XI 2013 budou vybráni čtyři obránci z výběru dvaceti, které s hrdostí oznamuje FIFPro, Světová asociace fotbalových hráčů, ve spolupráci s FIFA, světovým řídícím fotbalovým orgánem. FIFA FIFPro World XI 2013 bude odhalen 13. ledna 2014 na Zlatém míči FIFA ve švýcarském Curychu. 

Ve FIFA FIFPro World XI 2013 je nominováno dvacet obránců podle nejvyššího počtu hlasů obdrženého od jejich kolegů po celém světě (v abecedním pořadí):

David Alaba (Rakousko, FC Bayern Mnichov)

Jordi Alba (Španělsko, FC Barcelona)

Dani Alves (Brazílie, FC Barcelona)

Leighton Baines (Anglie, Everton FC)

Jérôme Boateng (Německo, FC Bayern Mnichov)

Ashley Cole (Anglie, Chelsea FC)

Dante (Brazílie, FC Bayern Mnichov)

Mats Hummels (Německo, Borussia Dortmund)

Branislav Ivanovic (Srbsko, Chelsea FC)

Philipp Lahm (Německo, FC Bayern Mnichov)

David Luiz (Brazílie, Chelsea FC)

Vincent Kompany (Belgie, Manchester City FC)

Marcelo (Brazílie, Real Madrid CF)

Pepe (Portugalsko, Real Madrid CF)

Gerard Piqué (Španělsko, FC Barcelona)

Sergio Ramos (Španělsko, Real Madrid CF)

Thiago Silva (Brazílie, Paris Saint-Germain FC)

Raphaël Varane (Francie, Real Madrid CF)

Nemanja Vidic (Srbsko, Manchester United FC)

Pablo Zabaleta (Argentina, Manchester City FC)

 

Sedm změn a šest nových jmen

Ve srovnání s minulým rokem se ve výběru objevilo šest nových hráčů a jeden se vrátil zpět na scénu. Nemanja Vidic je zpět po zranění, které ovlivnilo jeho šance v roce 2012. Srbský kapitán Manchesteru United získal zpět plnou formu a významně přispěl k výhře titulu Rudých ďáblů v Premier League. Vidic se dvakrát dostal do konečného výběru čtyř mužů, v roce 2009 a 2011.

Toto je pravděpodobně nedostižná meta pro čtyři nováčky: Davida Alabu, Leightona Bainese, Jérôma Boatenga, Danteho, Raphaëla Varanu a Pabla Zabaletu.

Pokud by se jeden z nich dostal do konečné čtyřky, bylo by to poprvé, co se nováčkovi výběru podařilo dostat do World XI.

Real a Barça poráží Bayern a Borussii

Ačkoli v semifinále Ligy mistrů v roce 2013 Německo triumfovalo nad Španělskem, výběr obránců World XI vypráví zcela jiný příběh. Španělské vůdčí kluby mají ve výběru sedm reprezentantů (Real Madrid 4 a Barcelona 3), zatímco Německo pouze pět (Bayern Mnichov 4 a Borussisa Dortmund 1).

V roce 2012 hráči hlasovali pro tým World XI výhradně vytvořený z hvězd La Liga, ale letošní výběr obsahuje řadu jednotlivců od Danteho, Boatenga, Lahma, Hummelse a Alaby, abychom jmenovali alespoň pár, s potenciálem ukončit španělskou nadvládu a možná začít vládu Německa.

A která domácí soutěž nejvíce ovládla výběr dvaceti obhájců? Volící proces skončil jako nerozhodný mezi anglickou Premier League a španělskou La Liga, ze kterých z každé vzešlo sedm hráčů nominovaných na World XI.

Podeváté všeho dobrého?

FIFPro by chtělo pogratulovat Ashley Colemu za jeho nominaci na World XI. Anglickému levému obránci se svým způsobem dostalo pocty objevit se ve všech osmi předchozích výběrech, nicméně aniž by se mu podařilo prorazit do zlaté jedenáctky. Tak snad konečně letos?

Podobně je po osmé nominován kapitán Bayernu Mnichov Phillip Lahm, který ovšem ve World XI. také nikdy nebyl vybrán.

Navždy sbohem?

Sedm hráčů z výběru z roku 2012 vypadlo z elitní skupiny, včetně čtyř velice zkušených bývalých členů World XI: Jonh Terry (5 krát), Carles Puyol (3 krát), Patrice Evra (1 krát) a Rio Ferdinand (1 krát). Viděli jsme tyto respektované veterány naposled nebo jsou v roce 2014 schopní návratu ve stylu Nemanja Vidica?

 

FIFPro a FIFA oznámí více nominantů o celkovém počtu 55 hráčů vybraných pro World XI v následujících dnech:

6. prosince, 13:00 SEČ – záložníci

9. prosince, 14:00 SEČ – útočníci

 

FIFPro také zve fanoušky z celého světa, aby se zúčastnili soutěže na Facebooku, která bude spuštěna 9. prosince. Stejného dne bude zveřejněn konečný výběr.

 

Zdroj: FIFPro