Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

FIFA FIFPro World XI 2013: Výběr útočníků

Pro hráče od hráčů. FIFPro sečetla hlasy profesionálních fotbalistů z celého světa a společně s FIFA oznamuje jména patnácti útočníků nominovaných pro rok 2013 do světové jedenáctky FIFA FIFPro World XI. Tři útočníci s nejvyšším počtem hlasů, získaných ve volbách FIFA FIFPro World XI, budou odhaleni 13. ledna 2014 na akci Zlatý míč FIFA ve švýcarském Curychu.

Následujících patnáct útočníků je nominováno ve FIFA FIFPro World XI na základě nejvyššího počtu hlasů, které obdrželi od svých spoluhráčů po celém světě (v abecedním pořadí):

Sergio Agüero (Argentina, Manchester City FC)

Mario Balotelli (Itálie, AC Milan)

Edinson Cavani (Uruguay, AS Napoli/Paris Saint-Germain FC)

Diego Costa (Španělsko, Atlético de Madrid)

Cristiano Ronaldo (Portugalsko, Real Madrid CF)

Didier Drogba (Pobřeží slonoviny, Galatasary SK)

Radamel Falcao (Kolumbie, Atlético de Madrid/AS Monaco FC)

Zlatan Ibrahimovic (Švédsko, Paris Saint-Germain FC)

Robert Lewandowski (Polsko, Borussia Dortmund)

Mario Mandzukic (Chorvatsko, FC Bayern Mnichov)

Lionel Messi (Argentina, FC Barcelona)

Neymar (Brazílie, FC Barcelona)

Robin van Persie (Nizozemí, Manchester United FC)

Wayne Rooney (Anglie, Manchester United FC)

Luis Suarez (Uruguay, Liverpool FC)

 

Obvyklí podezřelí

V posledních šesti letech, od roku 2007, se zdá, že jména Cristiano Ronaldo a Lionel Messi jsou na kandidátkách světové jedenáctky předtištěna. Kdykoli hlasovací formuláře dorazily do sídla FIFPro, zdálo se být jisté, že na nich budou uvedena jména těchto dvou superhvězd z Portugalska a Argentiny.

V letošním roce oba hráči opět prošli výběrem, z čehož vyplývají dvě otázky:

  • jsou stále hlavou a rameny nad všemi ostatními hráči v hlasování?
  • kteří útočníci jsou schopni vyřadit Ronalda a Messiho ze světové jedenáctky?

Odpověď dostaneme 13. ledna v Curychu…

Od roku 2007 bylo mimo Ronalda a Messiho jmenováno do světové jedenáctky FIFA FIFPro World XI pět dalších útočníků: Ronaldinho (2007), Fernando Torres (2008, 2009), David Villa (2010), Wayne Rooney (2011) a Radamel Falcao (2012). Poslední dva jmenovaní jsou stále mezi třináctkou útočníků v užším výběru, jejichž cílem je, přinejmenším, alespoň role třetího útočníka ve FIFA FIFPro World XI (vedle Ronalda a Messiho).

Vyzyvatelé

Výše uvedené dokazuje, že nejexkluzivnější pozice na hřišti jsou ještě více exkluzivní ve světové jedenáctce FIFPro. Nominaci mezi tři muže v první linii, která náleží nejtalentovanějším hráčům, bude možné získat pouze po tvrdém boji s hvězdami. Robin Van Persie a Wayne Rooney vedou Manchester United k titulu, liverpoolský Luis Suarez dokáže skórovat snad ze všech pozic, Sergio Agüero hraje v poslední době v Manchesteru City lépe než kdy jindy. Spolupráce Zlatana Ibrahimovice a Edinsona Cavaniho z Paris Saint-Germain je příliš žhavá na to, aby jí dokázal zkrotit jakýkoli tým ve Francii a ve většině Evropy. Neymar exceloval v brazilském vítězném tažení Konfederačním pohárem, zatímco Diego Costa z Atlética zahájil hon na titul nejlepšího španělského střelce.

Nové tváře 

Diego Costa je jedním ze tří nováčků ve výběru útočníků. Další debutanti provozují své řemeslo v německé Bundeslize. Robert Lewandowski se na celosvětovou fotbalovou mapu zapsal svým působivým výkonem v semifinále Ligy mistrů, v němž převedl čtyřmi góly Borussii Dortmund přes Real Madrid. Mario Mandzukic je třetím nováčkem v užším výběru, i když musí bojovat o místo v základní sestavě Bayernu Mnichov.

Sbohem Eto´o

V letošním užším výběru chybí tři hráči, kteří se objevili v tom loňském: Karim Benzema, Samuel Eto´o a Mario Gómez. Eto´o, kamerunský útočník působící v Chelsea a člen světové jedenáctky v letech 2005 a 2006, se do užšího výběru nedostal poprvé v historii ankety FIFA FIFPro World XI. Eto´o a Didier Drogba jsou však stále jedinými africkými hráči, kteří byli voleni ve světové jedenáctce FIFPro.

Další statistiky

Anglická Premier League a španělská La Liga mají každá po čtyřech z patnácti nominovaných útočníků, následuje Francie se třemi. Další tři světové ligy se mohou také pochlubit největším počtem svých hráčů v užším výběru pětapadesáti fotbalistů: La Liga 18, Premier League 15 a Bundesliga 12 hráčů.

Většina z těchto hráčů má v současné době smlouvy v Bayernu Mnichov, Barceloně a Realu Madrid – každý z těchto klubů má devět fotbalistů v užším výběru FIFA FIFPro World XI. Mesut Özil sice začal letos v Realu Madrid, později ho však opustil a přestoupil do Arsenalu.

Brazílie dokázala porazit Španělsko v Konfederačním poháru, ale Španělé mají stále ve výběru světové jedenáctky nejvíce hráčů, konkrétně 11. Následuje Německo se sedmi a Brazílie se šesti fotbalisty.

zdroj: FIFPro