Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

FIFPro chce, aby fotbalisté v Česku byli zaměstnanci

20180315_MKM_024.JPG
22.03.2018

Světová unie fotbalových hráčů FIFPro chce usilovat o zlepšení pracovních podmínek pro fotbalisty v České republice. Vadí jí mimo jiné, že 93 % hráčů v Česku funguje jako osoba samostatně výdělečně činná a nikoliv na bázi zaměstnaneckého poměru, který je běžně využíván v západní Evropě. 

„V dohodách s UEFA a FIFA se hovoří o tom, že hráči by měli být zaměstnanci a ne hrát na živnostenský list. Je neuvěřitelné, že v roce 2018 jsou fotbalisté placeni na faktury. To je nepřijatelné!" řekl na tiskové konferenci v Praze dne 15. března 2018 ředitel právního oddělení FIFPro Roy Vermeer. „Je nepřijatelné, aby hráči v Česku měli horší podmínky než ve zbytku zemí Evropy. Je nezbytné, aby fotbalová asociace pracovala na vyřešení tohoto problému," dodal.

Podle FIFPro jde především o záležitost týkající se východní Evropy. Hlavním problémem jsou daně. Pokud je hráč OSVČ, platí si sám daně, zdravotní a sociální pojištění. Pokud by byl zaměstnancem, hradil by to vše klub, což by výrazně zvýšilo jeho výdajovou stránku rozpočtu.

FIFPro proto navrhuje, aby přechod na zaměstnanecké poměry byl postupný a kluby nejdříve zaměstnaly hráče se mzdou například do 1500 eur měsíčně (asi 38.200,- Kč). „Tito hráči by měli lepší sociální krytí. Hráči s vyšší mzdou by si mohli vybrat, jestli chtějí být OSVČ, nebo zaměstnanci," navrhl Vermeer.

„Jsme ohledně této problematiky v kontaktu s Evropskou komisí. Třeba ve Slovinsku se do procesu změny zapojila vláda. Musí být politická vůle to změnit a hledat řešení vhodné pro všechny strany," dodal zástupce FIFPro.

Kromě zaměstnaneckých poměrů řeší FIFPro také případy, kdy kluby vyřadí nechtěného hráče z kádru a nenechají ho trénovat s týmem, přestože má platnou smlouvu. Organizaci se pochopitelně nelíbí ani to, že 33 % českých hráčů dostává se zpožděním platy, 31 % si stěžuje na zdravotní péči a že se celá desetina hráčů během kariéry setká se snahou o ovlivnění zápasu. Tato čísla, která vychází z průzkumu FIFPro z roku 2016, by měla být pro všechny subjekty v českém fotbalovém prostředí důrazným varováním a současně motivací ke zlepšení stávající situace. ČAFH si vyjmenované problémy plně uvědomuje a v zájmu hráčů bude i nadále bojovat za jejich odstranění.