Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

FIFPro Europe podpořilo změny

29 členských zemí evropské divize FIFPro jednomyslně schválilo na svém generálním zasedání v Dublinu rezoluci, která podporuje celosvětovou kampaň za změny pokřiveného přestupního systému.

Během dvoudenního jednání byli delegáti seznámeni s právním postupem a strategií FIFPro. Právě evropské asociace v tomto úsilí mají významnou úlohu, protože k přelomovým změnám by mělo dojít právě na starém kontinentě, podobně jako tomu bylo v případě Bosman v roce 1995, kdy došlo k revolučním  změnám ve fotbalovém světě.

FIFPro vede jednání s Evropskou komisí v Bruselu, které byly předloženy právně odůvodnění návrhy na potřebné změny.

Bobby Barnes, prezident evropské divize FIFPro k tomu řekl: „FIFPro je celosvětovou organizací a jako taková hledá řešení v celosvětovém měřítku. Nepochybně však ty zásadní změny nejprve proběhnou v Evropě.“

Je snadné nahlížet na fotbalový svět z pohodlí západní Evropy a domnívat se, že všechno je v pořádku. Mnoho našich členských asociací však působí v zemích, kde je neplacení náhrad fotbalistům zcela běžnou záležitostí a možnosti, jak to změnit jsou omezeny do úplného extrému,“ uvedl znepokojující fakta Barnes.

Nesmíme podléhat uspokojení ani jinde. Ačkoliv ve strukturách lig v západní Evropě platí silné smlouvy a dohody, stále jsme svědky toho, že 28% výnosů z přestupů opouští svět fotbalu, jak to dokazují nejnovější fakta ze zprávy FIFA,“ dodává Barnes, který působí v nejužším vedení anglické asociace profesionálních hráčů.

Na generálním shromáždění v Dublinu zastupovaly ČAFH předsedkyně Markéta Haindlová a generální sekretář Lucie Hlavová.