Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

FIFPro je pro úpravu pravidla o trojím trestu

Útočník proniká až před brankáře, v souboji s ním je pak faulován. Následuje penalta, červená karta a automatické stop nejméně na jedno utkání pro gólmana. Po pokutovém kopu oslabený tým mění svoji taktiku a zaměří se na obranu, situace tak přímo ovlivní celý zápas.  Pokud jste fotbalisty nebo i fanoušky, pak jste už určitě byli svědky nebo se přímo zapojili do diskusí o právě takových situacích.

Mezinárodní výbor pro pravidla fotbalu (IFAB) rozhodl na svém zasedání 1. března toto pravidlo zachovat. Návrhy mezinárodní unie fotbalistů FIFPro a UEFA na to, aby z pravidla byla vyjmuta automatická červená karta za jakékoliv zmaření vyložené brankové příležitosti v pokutovém území, byly zamítnuty.

IFAB ve svém rozhodnutí uznala, že pravidlo trojího trestu vzbudilo celou řadu diskusí, přesto zachovala znění pravidla s odůvodněním, že zrušení udělení červené karty by vedlo k tomu, že by přibylo v těchto situacích bezohledných faulů. Pro brankáře by bylo snadné vyřešit útok faulem, protože by následovala „jen“ žlutá karta.

Toto pravidlo bylo také jedním z námětů jednání rady PFSC (Professional Football Strategy Council), o kterém jsme na našich stránkách již psali.

V poslední době se ve fotbalovém světě stále více objevuje kritika tohoto pravidla. Marco van Basten, který v současnosti trénuje SC Heerenveen, se o tomto pravidlu několikrát velice kriticky vyjádřil a to v případech, kdy bylo použito proti jeho týmu, i v jeho prospěch.

„Žlutá karta a penalta by měly být maximem. Vždyť je to neodůvodněný nesmysl. Pravidlo má negativní vliv na samotný fotbal,“ uvedl trojnásobný držitel zlatého míče.

FIFPro v tomto ohledu plně podporuje názor Marco van Bastena a prosazuje změnu pravidla. U menších přestupků v pokutovém území by mělo postačovat napomenutí žlutou kartou a penalta. Trojí trest může zůstat pro hrubé a bezohledné zákroky v pokutovém území.

Nizozemská fotbalová federace, KNVB, v současnosti shromažďuje příklady ze své nejvyšší soutěže se snahou připravit novou žádost k IFAB o změnu kontroverzního pravidla.

Také FIFPro věří, že rostoucí opozice vůči tomuto pravidlu povede v nejbližší době k jeho úpravě.

Zdroj a foto: FIFPro.com