Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

FIFPro je proti testování hráčů na detektorech lži

fifpro-detektor-lzi-most.jpg
05.05.2015

Světová hráčská asociace FIFPro vyjadřuje znepokojení nad situací v českém druholigovém klubu FK Baník Most 1909.

FIFPro získala informace, že klub zamýšlí podrobit své hráče výslechu s detektorem lži. Vedení klubu totiž hráče podezřívá z toho, že se podílejí na ovlivňování zápasů.

FIFPro jednoznačně odmítá testování na detektorech lži a hráčům důrazně doporučuje, aby na testech nespolupracovali.

Minulý týden oznámilo vedení klubu poté, co FK Baník Most utrpěl devátou porážku v řadě, plán na použití detektoru lži na hráčích. Klub plánoval najmout soukromého detektiva, který by výslechy prováděl.

Mostečtí jsou momentálně na 15. příčce v šestnáctičlenné Fotbalové národní lize a mají jen malou šanci vyhnout se sestupu. Do konce ročníku zbývá 5 kol a Most ztrácí na čtrnáctý Frýdek Místek 10 bodů.

Zástupci klubu dále ohlásili, že sezonu dohrají pouze s mladými hráči.

FIFPro je - stejně jako Česká asociace fotbalových hráčů ČAFH a Chorvatská hráčská asociace HUNS, jejíž člen Šime Maruna za Most také nastupuje - chováním vedení Baníku velmi znepokojena.

Za prvé, FIFPro důrazně kritizuje vedení klubu FK Baník Most za to, že se svými hráči jedná jako s potenciálními podezřelými, ačkoliv nemá žádný zřejmý důkaz. FIFPro zdůrazňuje, že hráči jsou často oběťmi podvodného jednání. Fotbalisté mohou být do podvodných zápasů zapojeni, ale jen výjimečně má ovlivňování u hráčů počátek.

Za druhé, FIFPro upozorňuje na vážné pochybnosti o výpovědní hodnotě testů na detektorech lži. Šéf právního oddělení FIFPro Wil van Megen k tomu říká: “Mnoho vědců používání detektorů lži kritizuje. Nejsou přesvědčeni, že jde o nejpřesnější a nejvhodnější nástroj k určení toho, zda někdo říká pravdu, nebo lže. Podle expertů jsou lidé schopni tyto testy oklamat, nebo mohou být během testu ovlivněni, a výsledky testů tedy mohou být nesprávné. Jednoduše řečeno je testování na detektorech lži nevěrohodné.”

FIFPro je proti jakékoliv formě manipulace v profesionálním fotbale. Světová asociace hráčů se účastní různých iniciativ zaměřených na eliminaci podvodných zápasů a je zcela připravena nabídnout plnou spolupráci při seriózní snaze o zastavení ovlivňování zápasů.

FIFPro také chápe, že v tuto chvíli žádní hráči nedostali výplaty za měsíc březen.

Van Megen uvádí: “Faktem je, že hráči, kteří nedostali zaplaceno a neustále čelí problémům s penězi, jsou zranitelnější vůči nabídkám k ovlivnění zápasů. FIFPro tudíž důrazně doporučuje vedení FK Baník Most, aby vyřešilo tento problém dříve, než začne vykreslovat své vlastní hráče jako kriminálníky.”

 

Autor: Václav Voslář

Zdroj: FIFPro.com