Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

FIFPro nadále uznává ČAFH jako jedinou hráčskou asociaci v ČR

20180315_MKM_044[12467].JPG
16.03.2018

Praha (ČTK) - Světová hráčská fotbalová unie FIFPro bude nadále uznávat jako svého člena Českou asociaci fotbalových hráčů a nikoli její konkurenční Hráčskou fotbalovou unii, kterou naopak ve svých stanovách uznává Fotbalová asociace ČR. Na včerejší tiskové konferenci v Praze to oznámil generální sekretář FIFPro Theo van Seggelen.
 
"Před rokem jsme byli kontaktováni novou unií, vyslechli jsme je, ale rozhodli jsme se nadále spolupracovat s ČAFH. A podle našich stanov můžeme spolupracovat jen s jednou hráčskou asociací v každé zemi," řekl Van Seggelen. "My jsme jediný celosvětový zástupce hráčů uznávaný FIFA, UEFA a evropskou komisí. Jsme kompletně nezávislá organizace a uznáváme jen kompletně nezávislé hráčské organizace," naznačil, že FIFPro pochybuje o nezávislosti HFU.

FAČR dlouho spolupracovala s ČAFH, ale v červnu 2016 vypověděla memorandum o spolupráci. Důvodem byly dlouhodobé neshody kolem nového přestupního řádu. Loni v červnu pak do svých stanov v rámci memoranda Velká fotbalová rodina uvedla, že jediným oficiálním partnerem FAČR pro jednání za hráče je HFU.

"UEFA, FIFA a FIFPro jsou dohodnuté na smlouvě, podle které jednotlivé fotbalové asociace mohou spolupracovat jen s hráčskými organizacemi uznanými FIFPro. Tak jsem zvědavý, jak se to bude řešit. Teď je ale na svazu nové vedení a věřím, že najdeme společnou řeč. Chceme jen, aby nás respektovali a vedli s námi dialog," řekl čestný předseda ČAFH a bývalý reprezentant Vladimír Šmicer.

"Podpora FIFPro je pro nás hodně důležitá. Vytvoření druhé hráčská unie byl zbytečný krok. Jsem rád, že FIFPro vidí, že to bylo spíše natruc a že šlo o to zlikvidovat naši nezávislou organizaci, která pracovala tak, jak jsme chtěli my, a ne, jak chce někdo jiný," dodal Šmicer.