Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

FIFPRo představilo nově jmenovaný výbor pro ženský fotbal

Ženský fotbal se dočkal dalšího kroku, který potvrzuje jeho rostoucí prestiž. Na začátku tohoto týdne světová hráčská unie FIFPro představila nově jmenovaný výbor pro ženský fotbal. Jeho úkolem bude poskytovat platformu hájící práva profesionálních fotbalistek. Nový výbor poprvé zasedl na dvoudenním jednání v nizozemském sídle organizace. Mezi probíranými tématy byly právní záležitosti, rovnoprávnost žen, komunikace a specifické záležitosti týkající se ochrany zdraví a bezpečnosti profesionálních fotbalistek.

Nový výbor je sedmičlenný a tvoří ho zástupci členských asociací FIFPro s bohatými zkušenostmi s bojem za práva fotbalistů a fotbalistek ve svých zemích, předsedkyní je Carolina Jöhnssonová, bývalá švédská reprezentantka a trojnásobná olympijská vítězka.

Už první jednání nám dalo jasnou představu toho, na co se máme zaměřit. Minimální platy, status profesionální hráčky, bezpečnostní a zdravotní standardy, to jsou jenom některé z otázek, které si zaslouží naši pozornost,“ uvedla předsedkyně výboru.

Hráčky musí mít větší slovo například v tak důležitých otázkách jako je rozhodnutí hrát příští mistrovství světa fotbalistek v Kanadě na umělé trávě,“ uvedla jeden z příkladů, kdy by se měl vzít v úvahu názor fotbalistek.

Sama Jöhnssonová má patnáctiletou zkušenost s vývojem ženského fotbalu ve Švédsku. „Ušly jsme za tu dobu velký kus cesty. Když jsem začínala, platila jsem si za to, že mohu hrát, na konci už jsem dostávala zaplaceno. Velmi důležitým krokem bylo dosažení kolektivní smlouvy, po které byly fotbalistky považovány za zaměstnankyně a kluby za zaměstnavatele,“ popsala jeden z klíčových momentů vývoje ženského fotbalu ve skandinávské zemi.

Stále více roste členská základna , která klade důraz na rozvoj mládežnických týmů a vytvoření postupu k profesionálnímu statutu. Na celém světě se zvětšuje počet diváků, kteří chodí na zápasy fotbalistek, to mění svět našeho sportu.“

Jako vystudovaná psycholožka může nabídnout bývalá švédská reprezentantka příklad toho, jak využila svého vzdělání, kterého dosáhla souběžně s kariérou.

Částečně jsme k tomu jako fotbalistky nucené, ale souběžná kariéra přináší aktivním hráčkám motivaci a velké výhody, které se neprojeví jen po skončení kariéry, ale dodávají potřebnou vyváženost našim životům,“ říká a dodává, že v tom se mohou poučit i profesionální fotbalisté.

Naučíte se, že fotbal není jediná důležitá věc na světě, a díky tomuto poznání nakonec hrajete lépe.“

Zdroj: FIFPro.org