Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

FIFPro připravuje novou studii, zkoumá duševní zdraví sportovců

cafh-web-foto.png
09.02.2015

„Musel jsem zemřít. Nešlo o to, uniknout, nebo utéci. Byla to jediná odpověď,“ řekl ve středu 4. února v exkluzivním rozhovoru pro britský deník SUN Clarke Carlisl. Bývalý obránce (mimo jiné Queens Park Rangers, Leeds United, Burnley) a bývalý předseda Anglické asociace profesionálních fotbalistů v něm otevřeně hovořil o tom, jak se rozhodl své dlouhodobé deprese vyřešit sebevraždou. 

Seděl na lavičce a se slzami v očích líčil, co se mu odehrávalo v hlavě, než vloni těsně před Vánocemi skočil pod kola přijíždějícího náklaďáku. „Říkal jsem si, že by všem bylo líp, kdybych tady nebyl. Přeskočil jsem bariéru u silnice a skočil pod náklaďák. Bylo mi jasné, že šofér nemá čas vůbec zareagovat. Když jsem se za chvíli probudil a viděl jsem krev na rukách, došlo mi, že jsem zpackal i sebevraždu,“ vzpomínal otec dvou dětí krátce poté, co byl na začátku února propuštěn z psychiatrického léčení.

Carlisle není v boji s duševní nemocí sám. Studie FIFPro, které se zúčastnili současní i bývalí profesionální fotbalisté z Austrálie, Irska, Nizozemí, Nového Zélandu, Skotska a Spojených států ukázala, že dokonce 39% bývalých profesionálních fotbalistů trpí duševním onemocněním a také 26% aktivních profesionálních fotbalistů vykazuje znaky úzkostí a deprese.

V návaznosti na tuto úspěšnou pilotní studii započal Dr. Vincent Gouttebarge, PhD, hlavní lékař FIFPro, s rozsáhlejší mezinárodní studii symptomů běžných duševních poruch mezi profesionálními fotbalisty jak v průběhu jejich aktivní kariéry, tak po jejich odchodu do sportovní penze. Gouttebarge výzkum začal v dubnu 2014 společně s profesorem Ginem Kerkhoffsem z Akademického medicínského centra v Amsterdamu a bývalým členem zdravotnické komise FIFA, Haruhitem Aokim z lékařské fakulty univerzity Svaté Marianny v Kawasaki.

Studie, jež by měla být ukončena v listopadu 2015, pracuje přibližně s 600 aktivními a 300 bývalými fotbalisty ze 13 zemí napříč čtyřmi kontinenty: z Belgie, Kamerunu, Chile, Konga, Finska, Francie, Japonska, Norska, Paraguaje, Peru, Španělska, Švédska a Švýcarska. Ve všech zemích se na výzkumu budou podílet i hráčské asociace jakožto členové FIFPro.

Díky této rozsáhlé studii, která je první svého druhu v rámci fotbalu, získá Dr. Gouttebarge se svým týmem detailnější informace týkající se problematiky duševních onemocnění v profesionálním fotbalu a lepší přehled o potenciálních příčinách projevů běžných duševních poruch jak v průběhu, tak po skončení fotbalové kariéry. „Slibujeme si od toho, že budou získány informace o souvislostech těžkých úrazů, operací, otřesů mozku či úrovni vzdělání, se vznikem duševní nemoci. Také bude zkoumána otázka, zda hráči, kteří vykazují příznaky duševní poruchy, jsou více ohroženi možností následného zranění, než hráči, kteří žádnými symptomy netrpí. Budeme se zabývat i dlouhodobým vlivem otřesů mozku na duševní zdraví hráčů,“ řekl Dr. Gouttebarge.

Výsledky studie by měly pomoci i Clarke Carlisleovi, který svůj v pořadí druhý pokus o sebevraždu přežil. Po děsivém nárazu utrpěl „pouze“ řezné rány, modřiny, vnitřní krvácení, zlomené žebro a roztříštěné levé koleno. Už během léčení na psychiatrii se Carlisle omluvil své rodině i řidiči kamionu, který utrpěl těžký psychický šok. Pak se rozhodl vypovědět svůj příběh novinářům. I proto, aby dodal ostatním fotbalistům, kteří se potýkají s duševními traumaty, odvahu vyhledat odbornou pomoc. „Vím, že budu se svou nemocí bojovat až do konce svého života. Čeká mě dlouhá cesta k uzdravení…“