Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

FIFPro: Sparta „šikanuje“ Biabianyho

biabiany.jpg
19.01.2018

Právní poradce Jonathana Biabianyho informoval FIFPro, že Sparta Praha nutí francouzského fotbalistu trénovat individuálně, čímž se dopouští „významného porušení hráčových základních práv.“

Individuální trénink mimo hráčský kádr – fotbalová verze vězeňské samotky – byl v nově dohodnutých pravidlech FIFA o zneužívání hráčů zakázán.

Začátkem tohoto měsíce vyřadila Sparta Bianianyho, který je v Praze na hostování z Interu Milán, z aktivit prvního týmu společně s Rakušanem Marcem Jankem a Georgesem Mandjeckem z Kamerunu, ten se poté vrátil na hostování do svého bývalého klubu, FC Metz.

Právní poradce francouzského křídelníka doslova uvedl, že Sparta Biabianyho šikanuje ve snaze ukončit smlouvu o hostování a vyvázat se tak z placení odměn.

Korespondence mezi Biabianyho právníkem a Spartou, která byla předložena i FIFPro,

Correspondence between Biabiany's lawyer and Sparta Prague, seen by FIFPro, napovídá, že se hráč obrátí se svým nárokem na mezinárodní organizace FIFA. V případě, že se tak stane, bude se jednat o první případ, který bude světová federace rozhodovat od schválení nových předpisů o zneužívání hráčů, k němuž došlo v loňském roce.

Biabianymu pomáhá také Česká asociace fotbalových hráčů, několik slov řekla k celému případu i její předsedkyně Markéta Vochoska Haindlová: „Že se na nás FIFPro v této věci obrátilo je výsledkem naší práce, kterou pro hráče děláme. Situací kolem Jonathana Biabianyho se budeme zabývat a věřím, že nic z toho, co se kolem něj v tuto chvíli děje nebude mít žádný vliv na jeho další kariéru a vše dopadne dobře.“

Sparta Praha, kterou trénuje Ital Andrea Stramaccioni, veřejně uvedla, že se chystá ušetřit na nákladech tím, že sníží některé vyšší platy. Po neuspokojivém výsledku, kdy byla mimo jiné vyřazena z kvalifikace o Evropskou ligu, už spřádá Sparta plány pro příští sezónu.

Podle průzkumů FIFPro jsou hráči s hodnotnějšími smlouvami mnohem častěji nuceni trénovat izolovaně, kluby tuto variantu využívají jako taktiku jak hráče dostat z kádru, nebo jim snížit plat.

22 % z téměř 14 000 hráčů, kteří se zúčastnili celosvětového průzkumu FIFPro v roce 2016, uvedlo, že měli z takových praktik obavy, 6,2 % se vyřazení z kádru týkalo osobně. Nejvíce případů tohoto rázu bylo zaznamenáno ve východní Evropě, na pomyslné druhé příčce je v tomto ohledu Asie.

Ve svém prohlášení na Twitteru se problému věnoval i Marc Janko. Jeden z nejúspěšnějších rakouských fotbalistů uvedl, že se bude chovat profesionálně a nenechá se jednáním Sparty ovlivnit. 34letý útočník už jednou byl z kádru vyřazen, když v minulosti působil v tureckém Trabzonsporu.

převzato z https://www.fifpro.org/news/biabiany-abuse-akin-to-mobbing/en/