Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

FiFPro spustilo kampaň #GameChangers

GameChangers.png
15.01.2016

 

Vážení klienti, kolegové, milí přátelé,

 

pevně věříme, že jste do roku 2016 vstoupili úspěšně a s plným sebevědomím. Velice si vážíme vaší důvěry, kterou do nás vkládáte a která je pro nás současně důkazem, že naše práce má smysl. Radi bychom na ni navázali i v nadcházejících měsících. V souvislosti s tím si vám dovolujeme představit některé z nových projektů Světové hráčské unie (FIFPro), jež hájí práva více než 65 tisíc fotbalových profesionálů.

 

Dne 13. ledna 2016 byla odstartována celosvětová informační platforma #GameChangers. Za cíl si klade najít nový, efektivní model pro řízení organizovaného fotbalu poté, co ten stávající selhal, podlomen četnými aférami zasahujícími do nejvyšších pater FIFA.

 

I přes obrovský růst příjmů se propast mezi bohatými a chudými kluby a soutěžemi v posledních letech prohloubila. A to jak po sportovní, tak po finanční stránce. I 20 let po průlomovém verdiktu v kauze Bosman se FIFPro ve velké míře potýká s nerovnoprávným postavením hráčů a bezprávím, kterým jsou nuceni čelit.

 

Současný přestupový systém selhává, a to především ve svém poslání přerozdělovat příjmy skrze fotbalovou pyramidu. Nahrává naopak finančním spekulacím, které přehlížejí práva hráčů. V důsledku to vede k dalším škodlivým vedlejším efektům, mezi které se řadí vlastnictví třetích stran, obchodování s nezletilými nebo pochybné klubové výkupy za účelem rychlého výdělku na přestupových poplatcích.

 

#GameChangers cílí na pomoc hráčům, klubům a fanouškům za účelem vytvoření dlouhodobě udržitelného stabilního prostředí pro všechny zúčastněné strany.

 

Mezi další projekty patří tzv. Černá kniha (The Global Black Book), jež dokumentuje nepříjemné situace, se kterými se hráči nejčastěji potýkají. Jedná se o nevýplácení odměn, opožděné výplaty, vyloučení z kolektivních tréninků, násilí ze strany fanoušků, trenérů či vedení klubu, šikana, rasimus, ovlivňování zápasů kvůli sázkám a další související problémy.

 

Věříme, že i tyto dva zmíněné projekty napomohou vylepšit standardy prostředí, v němž se nejen hráči, ale i další fotbaloví profesionálové a fanoušci pohybují.

 

Fotbal je krásná hra. Právě takovou bychom ji měli zachovat i pro další generace.