Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

FIFPro vítá změnu časového harmonogramu na Mistrovství světa

FIFPro vítá slova prezidenta FIFA Seppa Blattera o tom, že světová fotbalová asociace přehodnotila polední začátky zápasů během světového šampionátu v roce 2014. Představitelé FIFPro oceňují, že výkonný výbor FIFA znovu otevřel diskuzi na toto téma, a že prezident Blatter i další členové FIFA si uvědomili, že zdraví a bezpečnost hráčů nemá být vystavena zbytečnému riziku.

Prezident Sepp Blatter v pátek oznámil, že během prosincového zasedání výkonného výboru FIFA v Salvadoru (Brazílie) bude časový harmonogram Mistrovství světa na pořadu jednání a to především proto, že světová fotbalová asociace obdržela na toto téma velké množství různých žádostí, dopisů a připomínek. Podle prezidenta Blattera „byl časový harmonogram sice ustaven, nebyl však zatím schválen“.

FIFPro je jednou ze stran, které si na časový harmonogram stěžovaly. Zástupci hráčské asociace se domnívají, že u takto nastavených začátků zápasů budou hráči čelit mnoha rizikům pro jejich zdraví a bezpečnost. Ze všech 64 zápasů světového šampionátu jich bylo 24 naplánováno na 13. hodinu místního času, několik z nich se bude hrát v tropických podmínkách. Dále jsou dva zápasy plánovány na 15:00 a jedenáct utkání na 16:00. Ne všechny se sice budou hrát za tropických podmínek, ale mnoho z nich ano.

Pro FIFPro má ochrana zdraví a bezpečnosti profesionálních fotbalistů prvořadý význam. Tím se musí řídit rozhodování na všech úrovních fotbalu. Lékařští a vědečtí experti jsou si jistí, že hraní v extrémním horku je nebezpečné a žádají sportovní organizace, aby vedly pevnou a aktivní politiku, která zajistí, že zdraví hráčů nebude zbytečně vystaveno riziku.

V průběhu nedávno odehraného Konfederačního poháru FIFA v červnu a v červenci začínaly zápasy v 16:00, mimo jiné i semifinále mezi Itálií a Španělskem ve Fortaleza. Po skončení utkání si hráči obou týmů stěžovali na nevyhovující hrací podmínky, kdy teplota stoupala k 30 stupňům Celsia a vlhkost vzduchu přesahovala 80%. Hráči byli viditelně vyčerpaní, přičemž tempo a úroveň hry byly hluboko pod průměrem.

Jak hráči, tak fanoušci hodně získají, pokud se předejde takovým hracím podmínkám, jaké panovaly při semifinálovém utkání Konfederačního poháru mezi Itálií a Španělskem,“ říká generální sekretář FIFPro Theo van Seggelen. „Hráči chtějí dostat šanci zahrát si tak, jak je v jejich silách a bez zbytečného rizika pro jejich zdraví. Také fanoušci chtějí co nejlepší soutěžní podmínky, které poskytují nejlepší okolnosti pro velkolepé a spravedlivé utkání a které nebudou zbytečně ohrožovat bezpečnost a zdraví hráčů.

FIFPro velmi vítá skutečnost, že prezident Blatter a výkonný výbor FIFA chtějí opět otevřít diskuzi o časovém harmonogramu Mistrovství světa 2014. My – FIFPro a naši hráči – očekáváme, že FIFA udělá vše pro to, aby odstranila nepřiměřená rizika v průběhu turnaje.

zdroj: FIFPro