Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

Filip Kubala: "Hráčská asociace je nezbytná!"

kubala_filip2020.jpg
20.12.2019

Filipe, kde jste udělal své první fotbalové kroky a kdo Vás k fotbalu přivedl? Byl to ve Vašem případě stejně jako u většiny hráčů Váš otec? A vzpomenete si na svůj první gól nebo třeba na jiný zážitek z úplných fotbalových začátků?

Své první kroky jsem udělal v rodných Smilovicích. K fotbalu mě přivedl táta, jelikož kdysi taky hrával a sportoval. Vzpomínám si jen na kamarády a přechod ze Smilovic do Třince, zážitků bylo spoustu.

Aktuálně hrajete na pozici útočníka, bylo tomu tak vždycky nebo jste nějakým způsobem v mladším věku cestoval sestavou? A je pro Vás nejofenzivnější pozice tou vysněnou, nebo byste si chtěl zkusit i něco jiného?

Hraji spíše ofenzivního záložníka. Když jsem s fotbalem začínal, tak to byl právě střední záložník, kde mě trenér postavil a zvolil správně. Postupem času jsem začal dávat víc a víc gólů a trenéři mě posunuli do útoku, kde jsem hrál až do teď. Mám rád všechny ofenzivní pozice, nikdy jsem nezkoušel exotiku, jako je gólman nebo obránci.

Během prvních let kariéry jste opakovaně hostoval v FK Fotbal Třinec a následně jste do tohoto klubu přestoupil natrvalo. V čem jste viděl tu největší změnu spojenou s přestupem do většího klubu?

Ve větších možnostech klubu. Přece jen je to profesionální klub s dobrou mládeží, kde jsem se mohl dál rozvíjet. 

Okamžitě po přestupu následovalo hostování v Ostravě a pak také v 1. FC Slovácko. To se po čase opět změnilo v přestup. V obou případech jste hostoval v klubu o jeden level výš. Jak mladý hráč vnímá tenhle způsob výběru hráčů, kdy si klub nejdříve hráče ozkouší na hostování a až pak se rozhodne, zda si ho do svých služeb vybere natrvalo?

Určitě je to lepší možnost. Kluby jsou daleko od domova a ve 12 letech není jednoduché být sám, proto se nabízí možnost hostování a vyzkoušení, jestli by to mohlo fungovat. Tak jsem to měl na hostování v Ostravě. Každý den jsem s rodiči dojížděl do Ostravy a pro tak mladého kluka je tohle vždycky možnost, kterou chcete vyzkoušet, pokud fotbal milujete. Pak je i na klubu, jestli se rozhodne pro Vaše další setrvání a bude ochotný zařídit přestup.

Dokážete nějakým způsobem porovnat hostování, během kterého vlastně bojujete o trvalý přestup do klubu, v němž hostujete, a hostování, které jste zažil na Žižkově nebo nyní v Třinci, kdy je asi naopak Vaším cílem ukázat se proto, abyste se mohl vrátit na Slovácko, které hraje nejvyšší českou soutěž?

V obou situacích musíte bojovat, tak jako vždy ve fotbale. Když jsem byl na hostování na Slovácku, ani jsem to tak nevnímal, byl jsem menší, prioritu jsem měl školu a chtěl jsem ukázat co ve mně je. Na hostování v Žižkově nebo Třinci jsem byl, protože jsem potřeboval hrát, potřeboval jsem herní praxi, kterou jsem získal a teď se můžu porvat zase o to dostat se výš.

V dresu Slovácka jste už v čerstvých 16 letech debutoval v lize, a rovnou to bylo na Letné proti Spartě. Zápas jste sice prohráli 4:0 a odehrál jste jen pár minut, ale jak na tenhle moment vzpomínáte? Víte, že jste 5. nejmladším hráčem v historii české ligy?

Je to opravdu krásný zážitek takový první start, ještě pro tak mladého kluka. Ikdyž jsme nevyhráli, je to jako splněný sen. Budu na to vzpomínat ještě dlouho. Ale je to minulostí, na takové statistiky se vůbec nekoukám, ačkoliv jsem to zaslechl.

A jaké vzpomínky se Vám vybaví, když se zeptám na Váš první gól v dospělém fotbale proti Plzni v osmifinále poháru a následný postup po prodloužení, nebo na první ligovou trefu po 4 minutách pobytu na hřišti proti Zlínu?

Každá trefa v dospělém fotbale má pro mě obrovskou hodnotu, ať už ta v Plzni nebo první ligový gól proti Zlínu. Vzpomínky to jsou krásné, protože jsme v Plzni postoupili dál, na gól proti Zlínu mám trošku horší vzpomínky, protože jsme tam prohráli 1:2.

Podobný kousek s gólem prakticky ihned po příchodu na hřiště se Vám povedl v zápase proti Ostravě, na rozdíl od toho prvního ligového byl ale vítězný. Co se hráči v takové chvíli honí hlavou?

Tohle je zatím nejkrásnější moment kariéry. Dát rozhodující gól v poslední minutě je opravdu krásný zážitek. Je to obrovská euforie.

S fotbalem jsou ale bohužel někdy spojené i nepříjemné situace. Co konkrétně potkalo Vás?

Nepříjemné situace jsou ve fotbale vždycky, ať už je to zranění, sestup nebo například neplnění finanční části smlouvy.

Jak jste svůj problém řešil a hrála v celém případu nějakou roli i Česká asociace fotbalových hráčů? Je podle Vašeho názoru hráčská asociace ve fotbalovém prostředí nezbytnou organizací nebo si myslíte, že byste dokázal svou situaci vyřešit i sám?

Své pohledávky vyplývající z neplnění hráčské smlouvy jsem řešil právě s pomocí České asociace fotbalových hráčů, která mi pomohla celou situaci vyřešit. Pro hráče je Česká asociace fotbalových hráčů nezbytnou součástí a pomáhá jim s problémy, které je potkávají během fotbalové kariéry, jen těžko bych si poradil sám.

foto: https://www.fotbaltrinec.cz/