Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

Fotbalisté a sociální sítě: Buďte chytří!

cafh-socialni-site.png
04.02.2015

Mnoho hráčů používá Twitter, Instagram a Facebook nebo další sociální sítě k tomu, aby se dostali blíže ke svým fanouškům. Tyto sociální sítě jsou skvělými nástroji v případě, že jsou užívány vhodně a chytře. Bohužel existuje mnoho hráčů (i dalších osob), kteří se dostanou do problémů tím, že prezentují pochybná stanoviska, lehkovážné názory, urážky nebo kontroverzní snímky.

Za účelem zamezení vzniku takových problémů v budoucnosti, požádala PFA England odborníka na sociální sítě a sport Dr. Johna Price, aby zpracoval instruktážní článek týkající se chování na sociálních sítích pro její web. Níže jsou popsány nejdůležitější rady Dr. Price, jak se vyvarovat problémům a zároveň zůstat aktivní na sociálních sítích.

1. Přemýšlejte před tím, než tweetujete

Jednou z výhod sociálních sítí je skutečnost, že je můžete užívat kdekoliv ze svého mobilního telefonu. To však znamená, že se neustále nacházíte pouze moment od sdílení aktualizace, které byste později litovali. Sdílení si dobře rozmyslete především v situacích, kdy je váš zdravý úsudek negativně ovlivněný určitou skutečností. 

 

2. Neberte si to osobně

Pro účely své poslední knihy jsem vyzpovídal internetové „trolly“ i sportovce, kteří byli obětí online útoků. Z rozhovorů vyplynulo, že se útočníci cítí mocní, když jsou za klávesnicí, a že se mnoho uživatelů sociálních sítí rádo předvádí před ostatními. Jsou to tedy spíše oni, ne vy, kdo má problém.

 

3. Nekrmte trolly

Na nepatřičné zprávy je lepší nereagovat. Útočníci si libují v každé vaší reakci. Pokud si ale myslíte, že takoví lidé tím, že vám posílají útočné zprávy, porušují zákon, pak je nahlaste. Na Twitteru naleznete možnost „Nahlásit“ (Report) kliknutím na profil uživatele a dále na ikonu zubu u tlačítka „Sledovat“ (Follow). Pokud je útok rasistický, sexistický nebo homofobní, stáhněte si aplikaci Kick It Out, kterou můžete nahlásit incident anonymně.  

 

4. Odpovědnost při tweetování

Snažte se respektovat fanoušky i v případech, kdy oni sami obdobný respekt neprojevují. Hráči již byli v nesnázích z různých důvodů, včetně sdílení neuvážených snímků. Dle standardní profesionální smlouvy se má hráč vyvarovat toho, aby způsobil ztrátu dobré pověsti klubu. Pod tímto odkazem naleznete shrnutí: thepfa.com/thepfa/socialmedia.

 

5. Pozor na právo

Nepravdivé nebo dokonce nelegální vyjádření – jako například odhalení identity osob s právem chráněnou identitou – je porušením zákona, ať už proběhne na sociálních sítích nebo v médiích tištěných. Uvědomte si, že také retweetováním i opakováním materiálu ze zdroje, kterému důvěřujete, se můžete dopustit porušení zákona a případně i být trestně stíhán.

 

6. Buďte sociální, buďte zajímaví!

Nenechte se odradit a nebuďte nudní. Je v pořádku vyjadřovat své názory a věnovat se fanouškům – sociální sítě vám dávají možnost vybudovat si skupinu příznivců, kteří mohou být výhodou při vašem odchodu ze hry. Pamatujte si: v současnosti jste nejen fotbalistou, ale také značkou.   

 


6 věcí k zapamatování podle anglické hráčské asociace

 

  • Vyvarujte se komentování citlivých záležitostí, ať už se týkají fotbalu či nikoliv. Mějte na paměti, že vše, co řeknete, může být publikováno, umístěno na veřejné domény a nesprávně vyloženo.

 

  • Snažte se nebýt k nikomu kritičtí, bez ohledu na to, zda se jedná o osobu z fotbalového prostředí či nikoliv. Především se však vyvarujte kritiky vůči rozhodčím, funkcionářům, zástupcům klubů, osobám spojeným s fotbalovou asociací, sponzorům a dalším osobám s autoritou ve fotbalovém prostředí.

 

  • Vyvarujte se komentování zranění nebo výběru sestavy. Tím totiž odhalujete informace, které nemusí být veřejně známé, a které mohou zvýhodnit vašeho soupeře a vás přivést do problémů s vaším klubem.

 

  • Buďte si vždy stoprocentně jistí přesností a oprávněností informace před jejím sdílením. Bez ohledu na to musíte vždy také zvážit vhodnost jejího sdílení.

 

  • Vždy mějte na paměti, že zprávy jsou odesílány okamžitě, a vyvarujte se jakýchkoliv komentářů, pokud jste frustrovaní nebo naštvaní. Musíte předpokládat, že když zprávu pošlete, může být publikována veřejně, a ani její následné smazání již nezabrání problémům. 

 

  • Pokud si nejste jistí, jestli by mohli být komentář nebo zpráva považovány za kontroverzní, pak je nesdílejte!