Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

Haindlová a Synecký přednášeli studentům PF UK

DSC06585.jpg
25.12.2014

Sportovní a fotbalová témata byla v úterý večer náplní přednášky pro studenty Právnické fakulty UK, kteří se zapsali do volitelného předmětu sportovní právo.

O organizaci sportu, stabilitě profesionálních smluv přednášela předsedkyně ČAFH Markéta Haindlová, na její prezentaci pak navázal bezpečnostní manažer FAČR Martin Synecký.

V úvodu se posluchači seznámili nejenom se strukturou českého sportu, fotbalu a FAČR, ale také s činností České asociace fotbalových hráčů a mezinárodní organizace FIFPro.

Následující výklad se pak týkal například práv a povinností profesionálních fotbalistů, respektování jejich smluv, velký prostor dostala také dohoda UEFA a FIFPro o minimálních požadavcích na standardní hráčské smlouvy v profesionálním fotbale, k jejímuž přijetí se zavázala také FAČR.

Studenti se také dozvěděli o právu hráčů na nestrannou a nezávislou arbitráž, o systému řešení právních sporů v rámci českého fotbalu, o práci sboru rozhodců, do kterého bylo deset z dvaceti členů navrženo hráčskou asociací, aby hájili zájmy fotbalistů.

V druhé části přednášky pak Martin Synecký přiblížil problematiku boje proti podvodnému jednání při sportovních akcích, tzv. match-fixingu a sport-fixingu, při kterém se využívá systém Sportradar. Informace o něm jsou dostupné na stránkách www.sportradar.com.

Na závěr pak pozval všechny přítomné na diskusní fórum o českém fotbale, které se bude konat 26. dubna v Hradci Králové.

Sportovní právo je volitelným předmětem pro studenty napříč ročníky, usilujeme o to, aby se stal povinně-volitelným,“ prozradil  Mgr. David Kouhout, PhD., který seminář vede. „Velkou část výuky tvoří přednášky hostů z praxe tak, jak tomu bylo dnes. Těší mne, že je předmět mezi studenty stále populárnější.“

Další přednáška  Markéty Haidlové na PF UK na fotbalové téma bude v úterý 18. března 2014 od 18 hodin. Bude zaměřena na problematiku dopingu.