Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

Hráči bez angažmá připraveni na svůj “světový pohár”

Zatímco tento víkend hrálo v Brazílii osm fotbalových týmu o postup do čtvrtfinále ve světovém poháru, sešlo se více než sto hráčů pod záštitou hráčských asociací ze střední a východní Evropy, aby se utkali na FIFPro Tournament ve švýcarském Centre Sportif de Colovray v Nyonu.

Tato každoroční akce pro hráče bez angažmá se konala na půdě stadionu FC Stade Nyonnais, v blízkosti centrály UEFA. Hráči ze šesti zemí (Bulharsko, Švýcarsko, Slovinsko, Řecko, Srbsko, Chorvatsko) bojovali o vítězství v turnaji, ale především chtěli ukázat své schopnosti a formu a zajistit si tak hráčské smlouvy na nadcházející sezónu 2014/2015.

Srbský tým SPF Nezavisnost obhajoval titul z roku 2013 a ve skupině A čelil týmům ze Švýcarska a Slovinska. Tým srbského kouče Bobana Dmitroviče výrazně v posledních dnech před turnajem zvýšil svou přípravu a odehrál před turnajem ještě dvě přátelská utkání proti týmům z Černé Hory.

Švýcarský tým s přípravou na turnaj započal již 16.6. Kouč Ranko Jakovljevic připravil pro hráče pět cvičení týdně a švýcarská hráčská asociace SAFP zorganizovala zvláštní fyzické testy, které mají hráče dostat do nejlepší možné formy a zvýšit tak naděje na jejich uplatnění v klubech. Tým SAFP odehrál ještě před konáním turnaje tři přátelská utkání proti Könizu (2. liga), Schwamendingenu (6.liga) a Schaffhausenu (2.liga).

Slovinská hráčská asociace SPINS naplánovala pro své hráče bez angažmá tréninkový kemp od 16.6. do 25.7. První týdny byly věnovány zejména fyzické přípravě hráčů na novou sezónu. Kouč Ermin Rakovic (bývalý hráč národního týmu) měl k dispozici směsici mladých i zkušených hráčů, mezi jinými např. bývalého mezinárodního obránce Mitju Morece. Rakovic postavil svou sestavu proti dvěma slovinským prvoligovým klubům. Tým SPINS remizoval proti Slavenu Belupo a utrpěl porážku proti Olimpiji Ljublana.

V skupině B se utkali hráči z Bulharska (ABF), Řecka (PSAP) a Chorvatska (HUNS).

Bulharská hráčská unie (ABF) zorganizovala dvoutýdenní tréninkový kemp v Brezniku. Kouč Rumen Stoyanov se staral o každodenní trénink svých svěřenců. Dokonce zrušil dvě plánovaná přátelská utkání, protože chtěl hráče dostat v rámci tréninku do nejlepší možné formy. Stoyanov se také musel během kempu rozloučit se dvěma svými hráči, a to Kristiyanem Tafradzhiyskim a Ivem Raykovem, kteří dostali nabídku od klubů.

Chorvatský tým tamější hráčské asociace HUNS si pod dohledem kouče Kristijana Polovanece také vychutnal dlouhý tréninkový kemp a odehrál i dvě přátelská utkání. Prvním byl charitativní zápas proti týmu žadatelů o azyl. Jednalo se o součást projektu chorvatské hráčské asociace „Anti-Rasismus“ a zápas byl vysílán i v národní televizi. Tým HUNS se dále utkal s prvoligovým NK Hrvatski Dragovoljac. Hráči se rozloučili se Zvonimirem Blaicem, který podepsal dvouletý kontrakt s bosenským klubem NK Zrinjski Mostar.

Řecký tým hráčské asociace PSAP postrádal při přípravě pět hráčů, jelikož kouč Stamanis Sirigos neměl možnost pozvat je na dlouhodobý tréninkový kemp. Celkem šest hráčů opustilo tým posléze, jelikož získali angažmá v nových klubech. Ioannis Litsis a Anastasios Christofileas podepsali kontrakt s Ermioni FC, Ioannis Kostopoulos přijal nabídku od Lamia FC a další tři hráči jsou v tuto chvíli v jednáních s kluby.

Zdroj: FIFPro