Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

Info pro hráče: Zdanění příjmů profesionálních sportovců

e749e63d396d9d66fd8e2cc6a387_r16-9_w640_h360_gf01f9cda1d5411e7a4f4002590604f2e.jpg
25.07.2017

Zdanění příjmů profesionálních sportovců

Jak jistě mnozí z Vás již zaznamenali, sparťan David Lafata vedl soudní spor s finančním úřadem, týkající se způsobu zdanění jeho příjmů coby profesionálního sportovce. Předmětem sporu bylo, že finanční úřad po hráči vymáhal doplatek na dani z příjmu, neboť hráč měl údajně chybně využít vyšší výdajový paušál. Soudní spor se dostal až k Nejvyššímu správnímu soudu, který aktuálně rozhodl ve prospěch hráče a stanovil tak jasný výklad daňových zákonů i pro ostatní sportovce.

Co tedy toto rozhodnutí znamená pro profesionální fotbalisty? Zjednodušeně řečeno mají nyní potvrzeno, že mohou pro výpočet daně z příjmů využít pro ně výhodnější výdajový paušál ve výši 60%. Výpočet daně pomocí paušálního procenta z příjmu je u sportovců obvyklý, hlavně pro jeho jednoduchost a výhodnost, takže tuto možnost zřejmě využívá i většina z Vás a proto jsme považovali za důležité Vás na toto soudní rozhodnutí upozornit.

 
K této problematice se vyjádřila předsedkyně ČAFH Markéta Vochoska Haindlová.
 
"Tato zpráva má dvě roviny. První z nich je, že alespoň hráči konečně vědí na čem jsou a můžou tím pádem ušetřit další peníze. Na druhou stranu to stále není řešení dlouhodobého problému, kterým je zaměstnanecký poměr. Nadále nám to bohužel brání ke spuštění penzijního fondu, na kterém spolupracujeme již přes dva roky s anglickou hráčskou asociací PFA."