Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

Informace k letnímu kempu ČAFH

rodinger_baros.jpg
03.06.2016

Začátek letního kempu ČAFH se blíží a řada z vás už možná zvažuje, že by se ho chtěla zúčastnit. Komu je určen a co všechno vám letos nabídne vysvětluje sportovní ředitel ČAFH Dominik Rodinger.

Kemp hráčů bez angažmá měl původně začít 13. června? Proč se začátek o týden posunul?

Udělalo se to vyloženě kvůli klukům, protože prvoligové kluby začínají trénovat nejpozději 20. června a druhá liga teprve skončila. V tu dobu už hráči budou vědět, jestli mají či nemají angažmá a můžou se přihlásit do kempu.

Verner Lička a jeho syn Marcel dostali angažmá v Polsku, kdo bude hlavním trenérem?

Radil jsem se o tom hodně s panem Ličkou a oba jsme se shodli, že by se měl zachovat koncept, který už je dva roky nastaven. Takže jsme se rozhodli pro pana Libora Palu, který dlouho působil v cizině a je z "Vernerovy" školy. Sedm let působil v Polsku, rok v Brazílii, tři roky v Libanonu a několik let v Baníku Ostrava. Zkušeností má nespočet a jsem strašně rád, že je bude moci předat klukům, kteří se zúčastní našeho kempu.

Kondiční trenér Lukáš Stránský zůstane?
Ano. Poslední půlrok právě s Liborem Palou spolupracovali na Dukle u mládeže, takže se znají a vyhoví si navzájem. Pro kemp je Lukáš velmi podstatný, protože podle ohlasů od kluků z kondiční přípravy s ním čerpají několik měsíců. V průběhu sezony za ním do Prahy jezdí několik hráčů z první ligy na osobní tréninky. Já ho osobně beru jako špičku ve svém oboru.

Na kempu se budou poprvé hrát přátelská utkání s ligovými kluby a vyvrcholí to turnajem FIFPro. Přiblížíš nám program?

Od prvního dne začneme s dvoufázovými tréninky. První zápas hrajeme v sobotu 25. června ve Vlašimi, pak ve středu 29. června v Opavě, 3. července pojedeme hrát do Německa s regionálním klubem Bischofswerda, o dva dny později nás čeká zápas v Českých Budějovicích a vše vyvrcholí turnajem FIFPro čtyř zemí. Přivítáme týmy hráčských asociací Španělska, Portugalska a Polska. Manažeři klubů nebo agenti uvidí během 48 hodin více než 80 hráčů bez angažmá, kteří budou okamžitě k dispozici kterémukoliv klubu. Vše se odehraje na stadionu v Kunicích a to v termínu od 8. a do 9. července. Taková akce se v České republice doposud neuskutečnila!!

Komu bys kemp doporučil?

Určitě všem hráčům, kteří nemají angažmá a chtějí si připravit na sezonu, jako by byli v ligovém klubu. V dnešní době není ostuda být bez angažmá, naopak po otevření volného pohybu hráčů nad 23 let je to výhoda. Podle statistiky si více než 85% hráčů z kempu najde angažmá. Krásný příklad je minulé léto. Z 33 hráčů, kteří kempem prošli, si jich našlo klub 31. Lukáš Kubáň, který byl v  neřešitelné situaci kvůli jeho tabulkové hodnotě, aktuálně hraje druhou polskou ligu a nemůže si to vynachválit. Václav Ježdík společně s Vojtěchem Engelmannem podepsali Baník a Roman Turek, který přišel z divize, odešel do čtvrté německé ligy. Kemp je jak pro profíky, kteří už mají ligové zkušenosti, tak i pro mladší kluky, kteří hrají třeba třetí ligu, chtějí se ukázat a splnit si svůj sen.