Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

Jan Rezek o ČAFH: „Není nad to, mít krytá záda!“

51e651db0066cc18d04e0300-163540.jpg
09.11.2015

Ještě v loňském ročníku Evropské ligy hájil účastník ME 2012, bývalý reprezentant a trojnásobný vítěz nejvyšší domácí soutěže Jan Rezek barvy předního kyperského celku Apollon Limassol. Přesto se s ním jeho bývalý chlebodárce rozloučil, aniž hodlal uhradit smluvní závazky. Čas kyperských dluhů je však již v případě Jana Rezka naštěstí minulostí.

Zdá se být nelogické, že by měl mít takový klub problémy s hrazením závazků vůči hráčům?

Apollon Limassol není určitě chudý klub, navíc má bohatého prezidenta. Obtíž ovšem spočívala v tom, že se prezidentovi a tímto i klubu, nechtělo moc platit (smích). I když jsem měl smlouvu se všemi náležitostmi, narostl dluh na 100 000 euro.

Jak probíhala komunikace mezi vámi a klubem?

Vedení vsadilo na taktiku ve smyslu: Slibem nezarmoutíš. Pokaždé, když jsem nadhodil téma dlužné částky, byl jsem vedením ubezpečován, že všechno je na té nejlepší možné cestě. Nakonec z toho byla dálnice končící v nedohlednu (smích). Po půl roce jsem to začal řešit. Kromě toho jsem už v té době věděl, že můj „manažer“ nemá moc velký zájem si to kvůli mně s klubem rozházet.

Takže jste oslovil ČAFH?

V tomto případě zaúřadovala náhoda, neboť jednoho dne jsem se potkal na letišti s Markétou Haindlovou. Začali jsme se bavit, řekla mi o asociaci a o tom, že hájí i zájmy českých hráčů v zahraničí. Takže jsem jí celou kauzu svěřil. A začaly se dít věci…

Můžete to upřesnit?

Lidi z klubu, kteří žili podle všeho v představě, že se mě konečně zbavili, začali najednou jako mávnutím kouzelného proutku komunikovat. Bylo to něco ve smyslu: „Víš, my jsme to s tebou vždycky mysleli dobře, strašně si tě vážíme. Stalo se nedopatření. Pojď, dohodneme se.“ Chvílemi mi to přišlo až k smíchu. Pak jsem si ale uvědomil, že ČAFH je členem FIFPRO a na Kypru zřejmě přišli na to, že můžou opravdu hodně tvrdě narazit. V rekordně krátkém čase mi dorazilo 80% dlužné částky, zbytek je záležitostí blízké budoucnosti. O své peníze se už nebojím.

Co říkáte na názor, že organizace jako je ČAFH postrádají patřičný vliv?

Nevím, kdo zastává tyto názory, já to ale na základě vlastních zkušeností vidím diametrálně odlišně. Dnešní profesionální fotbal je o tom, že pokud má člověk dosahovat dobrých výsledků, musí se 100% soustředit na hru, přípravu, regeneraci. V takovém případě nemá část pobíhat za právníky, řešit to, jestli má smlouva veškeré náležitosti a není jenom cárem papíru. Není nad to mít krytá záda.