Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

Jednání PFSC: Vlastnictví třetí stranou (Third-party Ownership)

Ve švýcarském Nyonu v nedávné době proběhlo zasedání rady PFSC (Professional Football Strategy Council). Na tomto fóru zastupovala světovou unii profesionálních fotbalistů FIFPro silně zastoupená delegace, kterou vedl Bobby Barnes, prezident evropské divize. Jednání tohoto významného fotbalového orgánu se účastní zástupci UEFA, klubů zastoupených asociací ECA a profesionálních lig (EPFL).

Připravili jsme pro vás sérii několik o tématech, která byla projednávána a o kterých se v současné době široce ve fotbalovém světě diskutuje. Bylo to především vlastnictví třetích stran, provize agentům, integrita fotbalu, hrací plán mistrovství světa 2022 v Kataru a také tzv. trojím trest za zmaření vyložené brankové příležitosti. Prvním námětem, ke kterému má FIFPro jednoznačné stanovisko je vlastnictví fotbalistů třetí stranou. 

Vlastnictví třetí stranou (Third-party Ownership)

FIFPro (stejně jako ostatní členové PFSC) podporují plán UEFA zakázat registraci fotbalistů ve vlastnictví třetí strany ve svých soutěžích, v případě, že FIFA tuto praxi nezakáže v celosvětovém měřítku.

FIFPro v tomto ohledu prosazuje důsledné dodržování předpisů FIFA a zákaz prodeje práv na registraci hráčů třetím stranám. K tomuto stanovisku má tyto důvody:

  • Existuje riziko střetu zájmů, protože třetí strany mohou vlastnit různé hráče v různých klubech. To může vážně narušit integritu soutěží
  • Existuje odůvodněné riziko, že s hráči bude nakládáno jako se zbožím, protože jediným zájmem třetí strany je finanční zisk, který může být získán pouze prostřednictvím přestupu.
  • Vlastnictví hráčů třetí stranou odvádí z fotbalu nezanedbatelné peněžní prostředky

Podporujeme snahy UEFA tuto praxi ve fotbale zrušit,“ uvedl Bobby Barnes. „Vlastnictví třetí stranou je zakázáno v Anglii, Francii a v několika dalších zemích. Přišel čas, aby bylo zakázáno také ve všech ostatních zemích,“ dodal.

Rozumíme tomu, že se tato změna nemůže stát přes noc. Musí být zavedeno přechodné období, protože v současnosti existuje celá řada klubů, které získávají podporu třetích stran. Tato praxe musí být pomalu a postupně omezena.

Zdroj: FIFPro