Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

Jihokorejský fotbal řeší nám známé problémy

V minulém týdnu navštívil Prahu prof. Jae Kyoung Lee, který působí jako vedoucí právního oddělení jihokorejské hráčské asociace. Po své přednášce na PF UK na semináři sportovního práva poskytl rozhovor naším webovým stránkám o současném korejském fotbale. 

Jaká je v současnosti situace v jihokorejském fotbale?

Naše reprezentace hraje výborně už skoro třicet let, kvalifikovali jsme se na mistrovství světa osmkrát za sebou, ale když se podíváte na náš korejský fotbal, není situace vůbec tak růžová. Naše profesionální domácí liga řeší celou řadu problémů. Ty jsou způsobeny tím, že korejská fotbalová asociace nepřijala potřebné změny ve struktuře fotbalu. I když elitní hráči mají vynikající podmínky, většina fotbalistů má nízké příjmy a kluby s nimi nezacházejí dobře.

Jak jim pomáhá vaše hráčská asociace?

My jsme naši asociaci založili před rokem, jsme na samém začátku. Fotbalová asociace je k nám zatím poměrně nepřátelská, podobně jsou na tom i kluby. V asociaci máme za členy zatím jenom deset procent fotbalistů, je před námi dlouhá cesta.  Fotbal se ale u nás potýká s řadou problémů, dochází k ovlivňování výsledků, policejnímu vyšetřování, kluby hráčům dluží. Našim členům nabízíme právní poradenství, v případě zranění mají možnost získat od nás kontakty na lékaře. Poskytujeme jim podporu v případě sporů o dlužené částky.

Problémy s tím, že kluby dluží hráčům, máme často i u nás, je situace v Jižní Koreji lepší?

Je to asi stejné a trvá to roky. Mnoho klubů hráčům pravidelně neplatí a nestarají se o jejich situaci. U nás zatím nemáme ani arbitrážní komisi.  Hráči nemají často peníze na právníky a nezbývá jim nic jiného než se svou situací smířit. Samozřejmě, že ti nejlepší fotbalisté pak touží po tom hrát v Evropě, nebo v Japonsku a Číně. V reprezentaci je řada hráčů z K-league, ale ti nejlepší a mladí nejtalentovanější u nás nehrají.

V roce 2011 jihokorejským fotbalem otřásl skandál s manipulováním výsledky, jeden z fotbalistů dokonce spáchal pod nátlakem sázkařské mafie sebevraždu, jak se celá situace za tři roky vyvinula?

Byl to obrovský skandál, který zasáhl nejenom fotbal, ale i další profesionální sporty jako je baseball, basketbal a volejbal. Mnoho z aktérů kauzy skončilo ve vězení, mnoho z nich je tam stále. Čtyři nebo pět fotbalistů dostalo doživotní zákaz hrát fotbal. Je to pro ně horší trest než vězení.

Podepisují u vás také hráči tzv. bezdlužnost, když opouštějí klub nebo klub žádá o licenci na další rok?

Taková prohlášení nejsou podle korejského práva platná. I když to vypadá legálně, soudy ho za právoplatná nepovažují, protože se nedá vyloučit, že vznikají pod nátlakem.

Získávají kluby hodně příjmů z asijské ligy mistrů?

Ve srovnání s jihokorejskou ligou jsou příjmy z asijské ligy mistrů velké, ale ty zase nesnesou srovnání s evropskou Ligou mistrů. Problém je v tom, že Korejci mají rádi fotbal, ale domácí liga je tolik nezajímá. Mají zájem jen o reprezentaci a její zápasy, to se týká i olympijských výběrů.  Na ligu chodí tak polovina kapacity stadionu. Liga nemá smlouvu o prodeji televizních práv. Lidé dávají přednost baseballu. Každý kanál chce vysílat tento sport, fotbal přichází o velké příjmy.

Kolik hráčů v korejské lize je ze zahraničí?

Je jich asi pět až deset procent. Také to nemají někdy s kluby jednoduché. Vzpomínám si na případ jednoho hráče z Austrálie, kterému museli přiletět na pomoc zástupci australské hráčské asociace, aby vyřešili dluhy, které vůči němu klub měl.

Jaké šance má vaše reprezentace na šampionátu v Brazílii? Ve skupině hrajete s Ruskem, Belgií a Alžírskem.

Říká se, že máme velké šance. Myslím si, že máme těžké soupeře. Každopádně do Brazílie se chystají tisíce fanoušků. Bude to hotová fotbalová mánie.

Jak vypadá situace v Koreji v ženském fotbale a amatérském fotbale?

Fotbalistky mají svoji profesionální soutěž, máme úspěšnou reprezentaci.  Zápasy bývají často v televizi. Amatérský fotbal je populární, v každé komunitě je tým a hraje krátkodobá čtvrtletní soutěž, která se hraje většinou lokálně.

Jsou v Koreji populární nějací čeští hráči?

Od roku 2006 od mistrovství světa je u nás populární Petr Čech díky vašemu vítězství nad USA, ale samozřejmě také kvůli Chelsea. Známí jsou i Koller a Rosický. Mnoho mladých lidí sleduje Premier League, proto Rosického a Čecha všichni znají.  Všichni také pamatují kariéru Pavla Nedvěda.

Poslední otázka. Co všechno jste v Praze stihl, jak se vám tu líbilo?

Přijel jsem  do Prahy v rámci našich vztahů s Karlovou Univerzitou a Českou asociací fotbalových hráčů. Měl jsem přednášku na právnické fakultě, navázali jsme nové vztahy.  Praha je krásné město a je v Jižní Koreji velice populární. Před lety se u nás vysílal populární televizní seriál, který se natáčel v Praze. Krása města spoustu lidí uchvátila. Bylo to milostné drama, od té doby mnoho zejména mladých žen a dívek touží Prahu navštívit. Samozřejmě, že i já rád přijedu brzy znovu.