Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

Kabele: Bez ČAFH bych nezískal to, co mi patří

Jirka_Kabele.jpg
13.08.2015

Jiří Kabele (28), talentovaný hráč, který zářil v kladenské záloze. Zkušenosti má s druholigovým fotbalem, to však bere jako odrazový můstek. Po jednání s Kolínem kontaktoval ČAFH a získal to, co mu patřilo. Svojí kariéru vidí střízlivě a chce nadále vynikat a rozvíjet si obzory.

Jak jste se dostal k fotbalu?

Rodiče mě vedli ke sportu už odmala, od tří let jsem hrál hokej za Hvězdu, a v pěti letech jsem hrál dokonce fotbal i hokej dohromady. Nakonec se rodiče rozhodli pro fotbal, tak jsem započal kariéru v pražském Motorletu.

Začínal jste v SK Kladno, jaký máte k tomuto klubu vztah?

V dorostu si mě na Kladno do celostátní ligy vytáhl Jan Suchopárek. Tam jsem později nasbíral ligové zkušenosti pod trenéry Šilhavým a Beránkem. Ke Kladnu mám pozitivní vztah.

Z Kladna jste přestoupil do klubu FK DAC Dunajská Streda. Byla to pro Vás velká změna?

Ano, nejen fotbalová, ale i životní. Už jsem se musel spoléhat jen sám na sebe. Zažil jsem tam skvělý rok se skvělou partou.

V sezóně 2014–2015 jste hrál za Slavoj Vyšehrad a poté jste přešel na hostování do FK Kolín. Jaké to tam bylo?

Ono to bylo naopak. V Kolíně se nám po půl roce v FNL nedařilo, klub nebyl připraven na druhou ligu a podle toho to také dopadlo. Tak jsem zamířil na farmu Kolína do pražského FK Vyšehrad, se kterým jsme se štěstím postoupili do druhé ligy.

Měl jste problém s výplatami, už se s Vámi klub finančně vyrovnal?

Ano některým, kteří odcházeli z Kolína v půlce sezóny, nevyplatili prosincovou výplatu. Po neúspěšném jednání s Kolínem jsem kontaktoval ČAFH, s jejich pomocí jsem peníze obdržel.

Jak Vás napadlo kontaktovat ČAFH?

Mezi hráči koluje, že existuje asociace, která pomáhá hráčům v situacích, kdy klub neplní své povinnosti.

Jak dlouho trvalo, než se to s klubem urovnalo?

Nevím přesně, ale poměrně rychle. Dva až tři měsíce.

Letos jste se stal s týmem ČAFH mistrem Evropy. Jaký je pocit vyhrát titul?

Jsem pochopitelně rád a cením si toho, že se nám to podařilo, ale nepřikládám tomu takovou váhu, pořád je to titul mistra Evropy nezaměstnaných. Lepší pocit mám z toho, že jsem mohl hrát po boku s hráči jako Jarošík, Střihavka, Lička, Jeslínek atd.

Zúčastnil jste se už někdy kempu ČAFH?

Do této doby jsem neměl problém si najít klub, takže tento letní kemp byl pro mě premiérou. 

Myslíte si, že jsou fotbalové kempy pro hráče přínosné?

Jsou velmi přínosné. V době, kdy hráč musí trénovat sám, protože je bez angažmá, mu ČAFH nabízí profesionálni a kvalitní přípravu pod vedením trenéra Ličky se synem a kondičního trenéra Stránského.

Co říkáte na práci ČAFH. Je pro český fotbal důležitá?

V době, kdy klub neplní své povinnosti a neplatí hráče, je skvělé, že má hráč možnost se na někoho obrátit. Nemůžu mluvit za ostatní, ale mně ČAFH pomohla a je pro mě důležitá.

Čeho byste chtěl ve fotbale ještě dosáhnout?

V mém věku vidím svojí kariéru střízlivě, tudíž chci hrát co možná nejvyšší soutěž, a to tak dlouho, jak mi zdraví dovolí.