Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

„Každý mi tvrdil něco jiného. Pomohla mi až ČAFH,“ říká o svém přestupu Juri Medveděv

938x452.jpg
21.08.2017

Jurij Medveděv se narodil v kazašském městě Badamša. Když mu byly tři roky, jeho rodiče se s ním přestěhovali do České republiky, za kterou nasbíral 14 mládežnických reprezentačních startů.

Svoji fotbalovou kariéru začal v klubu TJ Sušice, odkud v průběhu mládežnických let zamířil do Viktorie Plzeň. V listopadu 2014 se propracoval do prvního mužstva. V A-týmu debutoval v utkání Českého poháru 4. listopadu 2014 proti FC Hradec Králové (výhra 2:1), když v 46. minutě vystřídal Davida Limberského. V létě 2015 odešel na hostování do Baníku Sokolov, kde působil do léta 2017. V červenci 2017 přestoupil jako volný hráč z Plzně do slovenského prvoligového mužstva FK Senica. Podepsal smlouvu na rok. „Jsem moc rád, že jsem našel klub, kde budu hrát a nadále se fotbalově rozvíjet. Ze strany klubu jsem cítil velký zájem, a proto jsem se rozhodl odejít do Senice. V Plzni jsem cítil, že pro mě asi místo nebude.“ načal své povídání mládežnický reprezentant. 

Jeho přestup se nerodil vůbec lehce, protože se řešilo za jakých podmínek může odejít. Senica nepatří mezi nejbohatší kluby Slovenska a tak mohla Juriho získat jedině zdarma. „Upřímně jsem z toho byl velice nervózní, protože mi asi čtyři lidi nedokázali říct, za jakých podmínek můžu do Senice odejít. V Plzni mi skončila smlouva a i přes to, že mi nenabídli novou, za mě chtěli tréninkovou kompenzaci, na kterou neměli právo,“ říká rodák z města Badamša.

Regule FIFA zní jasně, pokud včas před vypršením kontraktu stávající klub nenabídne hráči minimálně stejnou smlouvu, jako byla jeho poslední, tak může odejít bez jakékoliv kompenzace. „Zvedl jsem tedy telefon a zavolal do ČAFH, kde mi během jednoho dne zjistili všechny informace. Spojili se s lidmi ze Senice, kteří si ověřili tuto informaci, a poté se mohl můj přestup dotáhnout do konce,“ zakončil Juri Medveděv. 

K přestupu se vyjádřil i Dominik Rodinger: „Od toho tu jsme, abychom hráčům pomáhali i v těchto případech, kdy si neví rady jejich minulý nebo nastávající klub. Jsem moc rád, že to dobře dopadlo a Juri má klub. Nasbírá cenné zkušenosti a třeba ho zase budeme moc přivítat zpět v nějakém klubu Het ligy. Držíme mu palce,“ dodal sportovní ředitel ČAFH.