Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

Kyperské kluby dostaly velké pokuty za ovlivňování zápasů na základě matematiky

img-5b03174f8486861dc5e69dfd468e394d.png
23.02.2017

UEFA na to jde od podlahy, s ničím se nepáře. A začala takhle zostra na Kypru. Kvůli údajnému manipulování zápasů schytaly dva tamní kluby mastnou pokutu padesát tisíc eur. Vinnými byly kluby shledány pouze na základě matematického systému UEFA BFDS, aniž by proti nim byly předloženy přímé důkazy.

Podle matematiky, jednoduchých exaktních statistik, se trestá. Žádné dlouhé líčení, dohadování. Na Kypru to zažily dva kluby. Tím prvním je AEZ Zakakiou, který prohrál s APOEL Nikósie 0:7. Přitom o poločase už to bylo 0:5 a právě tady je zakopaný pes. Systém UEFA BFDS totiž zaregistroval neobyčejné objemy sázek, které tipovaly přesný poločasový stav 0:5. Druhý případ se týká klubu Karmitiossa. Ten prohrál s AEK Larnaka 1:6 a sázky se týkaly pětigólové prohry Karmitiossy, opět v nebývale velkých objemech.

Systém UEFA DFBS oba tyto případy postřehl, na základě toho byly kluby předvolány Disciplinární komisí na Kypru. Ačkoliv se bránily, že nemají s ovlivňováním zápasu nic společného, a že proti nim nejsou žádné přímé důkazy, kyperská disciplinárka tuto obranu zamítla s tím, že zpráva UEFA DFBS je naprosto jasná.
Je tím založený nový způsob trestání na Kypru, v němž je zjevně porušováno základní právo presumpce neviny. Podle UEFA je ale tento nový systém založený na matematice spolehlivým důkazem.