Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

Libor Pala: Nelituji, že jsem nabídku přijal

Libor_Pala.jpg
26.07.2016

V letošním roce vedl kemp České asociace fotbalových hráčů trenér Libor Pala. Nahradil tak Vernera Ličku, který hráče připravoval v předešlých letech. O svých zkušenostech a dojmech ze spolupráce se rozpovídal v rozhovoru.

Na kempu pro hráče bez angažmá jste se podílel poprvé. Naplnilo to vaše očekávání?

Plně. Slyšel jsem z vyprávění z různých zdrojů o kempu v minulém roce a neuměl jsem si to dost dobře představit. Ale když to člověk zažije na vlastní kůži, pochopí. Vstřebá tu atmosféru soustředění, profesionality a kamarádství mezi všemi zúčastněnými.

Jaké to je trénovat 25 hráčů, kteří se vidí poprvé v životě?

V takovém případě je úotřeba do tréninkových jednotek vložit tmelící prvky. Například při každé přihrávce v průpravných cvičeních si přihravající ale i přijimající hráč musí říct jménem nebo aspoň navázat komunikační kontakt. Ono to po pár trénincích začne fungovat a výsledek jsme viděli na závěrečném turnaji, kdy hráči bojovali za tým až do konce.

Čím se práce lišila oproti trénování v klubu. Nastala třeba situace, kdy jste váhal, jestli to byl dobry krok?

Ne, nezaváhal jsem, to chci podotknout na začátku mé odpovědi. Specifikum snad bylo jen v tom, že jsme s realizačním týmem museli stihnout velké kvantum fotbalové práce v opravdu krátkém čase. Myslím, že na závěrečném turnaji to na hře bylo vidět. Bohužel jsme doplatili na kondiční stránku, která se rozvíjí delší dobu než pouhé tři týdny.

Co vám kemp dal a naopak vzal?

Kemp mi dal nové kamarády a to všechny členy v realizačním týmu. Znal jsem se z minula pouze s kondičním trenérem Lukášem Stránským a s manažerem Dominikem Rodingerem. Ale ať to byl asistent Jirka Jarošík, trenér góolmanů Jarda Blažek či fyzioterapeut Filip Hrdlička, lidsky jsme si sedli. Stýkáme se i po ukončení kempu. Ptáte se co mi kemp vzal? Na tuto otázku nemám co říct žádná odpověď, vše bylo pozitívní.

Lukáš Stránský (kondiční trenér), Jaromír Blažek (trenér brankářů), Dominik Rodinger (sportovní ředitel ČAFH), Jiří Jarošík (asistent trenéra), Libor Pala (hlavní trenér)

Stejně jako hráči ani vy nemáte angažmá. Co plánujete v nejbližší době? Máte nějaké nabídky?

Tahle otázka mě mrzí nejvíce. Víme všichni dobře, jaká je v Česku konkurence na postech trenérů. Bohužel jsem musel skončit na Dukle, kde mě práce s juniorkou bavila a po ročním působení začala i nést ovoce v podobě jarních výsledků. Momentálně zvelebuji společný domov s partnerkou a v podstatě čekám na angažmá ze zahraničí, kde jsem aktivoval své kontakty. Uvidíme.

Díky za kemp i za rozhovor. A držíme palce!