Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

Petr Čech a Álvaro Pereira podpořili osvětovou kampaň zabývající se následky otřesu mozku

cechino.png
30.11.2018

Petr Čech a Álvaro Pereira pomáhají FIFPro informovat fotbalové profesionály o tom, co dělat, když existuje podezření, že jejich spoluhráč nebo protihráč utrpěl otřes mozku.

Český brankář ve službách Arsenalu a uruguayský obránce, který v minulosti oblékal dresy portugalského Porta nebo milánského Interu, se stali velvyslanci kampaně FIFPro, která bude prezentována v šatnách fotbalových klubů po celém světě.

„Pokud se otřes mozku neléčí správně, může způsobit dlouhodobé následky, jako jsou deprese, únava, bolesti hlavy,“ vysvětluje Petr Čech ve videu. „A co je horší, pokud s otřesem mozku hrajete, může to skončit i smrtí.“

Rekordman v počtu startů za českou fotbalovou reprezentaci utrpěl během své kariéry několik otřesů mozku a v zápasech nosí od roku 2006, kdy utrpěl zlomeninu lebky, ochrannou přilbu.

Álvaro Pereira dočasně ztratil vědomí na Mistrovství světa v Brazílii v roce 2014 po srážce s Angličanem Raheemem Sterlingem. Poté trval na tom, že se vrátí do hry, o čemž u postranní čáry emotivně diskutoval s týmovým lékařem. Uruguayec už nyní ale ví, že první co je třeba v takové situaci udělat je opustit hřiště a dále v zápase nepokračovat. „Máme jen jeden mozek a potřebujeme ho na vše, co děláme po celou dobu života,“ říká Pereira, který v současné době nastupuje za Cerro Porteno v Paraguayi.

Petr Čech několikrát zažil, že hráči, u nichž bylo podezření na otřes mozku, chtěli zůstat na hřišti a hrát dál. „Slyšel jsem, že hráči mluví o zcela odlišném zápase, než který se hrál, když byli o dotazy požádáni. To je jasné znamení, že je něco špatně.“

Slogan „Recognise, Report, Remove“ (česky „Poznat, Popsat, Poslat“) je klíčovým mottem kampaně, kterou FIFPro představila včera během 70. zasedání Generálního shromáždění v Římě.

"Hlavním cílem je, aby hráčům s podezřením na otřes mozku nebylo umožněno pokračovat v zápasech nebo trénincích, a bylo tak chráněno jejich zdraví," řekl Dr. Vincent Gouttebarge, šéf lékařské divize FIFPro.

Světová hráčská unie vyvinula po konzultacích s hráči, zástupci členských asociací a odborníky vzdělávací program týkající se otřesů mozku. Odborníci, včetně lékařských specialistů z jiných sportů, jednohlasně doporučili soustředit se na tři R (v češtině bude lepší používat tři P):

Recognise – Poznat, že u spoluhráče nebo protihráče mohlo dojít k otřesu mozku.

Report – Popsat podezření na otřes mozku členům realizačního týmu a lékařskému personálu mužstva.

Remove – Poslat hráče s otřesem mozku okamžitě ze hřiště a neumožnit mu další pokračování v zápase.

Program obsahuje animované video představené právě Petrem Čechem a Álvaro Pereirou, rozhovor s českým gólmanem a leták s dalšími základními informacemi týkajícími se otřesu mozku.

Video můžete zhlédnout na tomto odkazu: https://www.youtube.com/watch?time_continue=6&v=pCFudAtls1I