Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

Štencek: Díky ČAFH snad ještě chybějící výplaty dostanu

matěj-štencek-čafh.jpg
02.05.2015

Ani komunikativní hráči, kteří si padnou do oka s trenérem a podávají dobré výkony, nemusí mít na růžích ustláno. Stačí narazit na klub, kterému se nechce platit. Brankář Matěj Štencek (23) si s kyperským klubem Akritas Chloraka užil své. Patří k talentovaným hráčům, jimž tahanice s kluby zbytečně komplikují kariéru.

 

Jaký je fotbal na Kypru?

Specifický. Je to sport číslo 1 a od toho se také vše odvíjí. Každý tam fotbalem žije a každý si myslí, že ho dělá nejlíp. To se přenáší i na hřiště. Je to spíš technické pojetí fotbalu, které je hodně doprovázeno taktickými pokyny trenérů. Ti mají nastudované všechny fotbalové kluby a jejich systémy a snaží se to zužitkovat ve svém týmu. Určitě jde vidět i horkokrevnost. Třeba i na tréninku jsou hráči schopni do sebe solidně zajet, nadávat si, a za pár minut už je vidíte zase se společně smát, jakoby se nic nestalo. Takže nasazení je vysoké. Častokrát nás doslova přirovnávali k vojákům. “Bojuj, nebo odejdi.“

 

Jak jste se jako profesionální hráč na Kypr dostal?

Přes německého agenta Wilfrieda Schrötera, který se mě snažil protlačit do německých klubů, jako například SV Babelsberg 03 nebo juniorských týmů Unionu Berlin a Energie Cottbus, kde jsem absolvoval i testy. Už to vypadalo, že se budu stěhovat do SV Babelsberg 03, bohužel jsme se pak nedohodli na podmínkách a z německého angažmá sešlo. Tyto námluvy probíhaly v zimě. V létě 2013 se mi pan Schröter opět ozval, že ví o někom, kdo hledá na Kypru brankáře. Spojili jsme se a po pár dnech jsem se stěhoval za kyperským angažmá.

 

Jak budete vzpomínat na roční působení v klubu Akritas Chloraka po sportovní a jak po profesionální stránce?

Vzpomínat budu v dobrém. Byli jsme taková fotbalová rodina. Pro mě to byla obrovská škola v osobním i ve fotbalovém životě. Najednou jsem bydlel sám, musel jsem se začít starat o domácnost, naučit se vařit. Měl jsem svůj byt a byl jsem svým pánem. Po sportovní stránce to byl taky obrovský přínos. V týmu působilo pár starších a zkušenějších hráčů, já jsem patřil k těm mladším, ale hned jsem se prodral na post jedničky a trenér po mě vyžadoval abych byl lídr a osobnost týmu, taková byla jeho představa o brankáři. Zpočátku jsem se musel porvat s jazykovou bariérou, a taky s tím, že jsem byl v týmu mladý a neměl tolik zkušeností jako spoluhráči. Po pár odchytaných zápasech jsem ale získal důvěru trenéra díky výkonům na hřišti i mimo něj.

 

Dluží vám klub ještě nějaké peníze? 

Bohužel ano, to je ta druhá strana. Kdybych měl vše zaplacené, tak si nemůžu na nic stěžovat. Po zkušenostech a od spoluhráčů ale vím, že v těchto zemích si kluby zcela běžně urvou příliš velké sousto. Pocítil jsem to i na vlastní kůži a klub mi dluží ještě přibližně 2 výplaty, které doufám díky ČAFH dostanu.

 

Kdy jste se seznámil s ČAFH? 

Nejprve jsem se dostal do kontaktu s Dominikem Rodingerem. ČAFH pak pořádala meeting v Olomouci, tak jsem se s dvěma kluky vydal zjistit o čem ČAFH je. Byl jsem neuvěřitelně překvapen. Dozvědel jsem se spoustu informací o smlouvách a o tom, jaká mají hráči práva. Jen jsem kroutil hlavou nad tím, jak kluby těží z hráčské nevědomosti. Takže v Olomouci proběhlo oficiální seznámení s vedením asociace i s předsedkyní Markétou Haindlovou. Potom jsem byl v kontaktu s generální sekretářkou ČAFH Lucií Hlavovou, která mi začala řešit smlouvu právě z Akritas Chloraka a pomáhala mi i v dalším angažmá.

 

Jak to bylo s vaší druhou kyperskou štací v klubu Nikos & Sokratis Erimis?

Už po první sezoně na Kypru mě kontaktovali z klubu N&S Erimis a nabídli mi podmínky, na kterých jsme se domluvili. Nechtěli mi ale poslat smlouvu dopředu. To mě po minulé zkušenosti, kdy jsem zjistil, že běžně něco naslibují a po příjezdu tlačí dohodu níž a níž, odradilo. Chtěl jsem mít vše vyřízené před odletem. Proto jsem se nakonec k týmu N&S Erimis v létě nepřipojil. V září jsem se pak dozvěděl o možnostech ČAFH, a když jsem byl v zimní pauze ze strany klubu opět kontaktován, ozval jsem se s Lucce Hlavové. Vysvětlil jsem jí situaci a poprosil, jestli může dohlédnout, aby byla smlouva po všech stránkách v pořádku. Ona se ihned spojila s agentem a během dopoledne vyřešila všechny věci od letenek až k připravené smlouvě. Na mně pak bylo jen podepsat a odcestovat. Navíc jsem pak byl celou dobu s Luckou v kontaktu, byla připravená vyřešit jakékoliv problémy týkající se smlouvy a výplat.

 

Po fotbalové stránce to bylo super. Dostal jsem šanci zahrát si druhou ligu, která měla dobrou úroveň. Odjížděl jsem tam s tím, že budu rád, když se dostanu do brány. Nakonec jsem odehrál 8 z 10 zápasů a ještě víc mě těší i spokojenost trenéra, který o mě projevil zájem i do budoucna. Měl by jít do prvoligového týmu, tak uvidím jak to celé dopadne, ale pohrávat si s myšlenkou, že bych mohl hrát na Kypru první ligu, je hezké.

 

Co plánujete dál, kde hrajete či trénujete nyní?

Po příletu z Kypru jsem se připojil k mateřskému týmu SFC Opava, kde budu trénovat do konce sezony. Plánovat dál je těžké, rád bych našel nějaké dlouhodobější angažmá, kde budu spokojený. Pokud by to mělo být zase v zahraničí, vůbec bych se nebránil. Budu doufat, že mi kyperská druholigová zkušenost pomůže k budoucímu angažmá. Pro brankáře je tahle situace těžká, ale věřím, že výkonnost mám a potvrdil jsem ji i tím, že jsem se hned dokázal prosadit v druholigovém týmu, kde přitom nebyl prostor na nějaké zkoušení.

 

Zúčastnil jste se už některého přípravného kempu ČAFH?

Kempu pořádaného asociací ČAFH jsem se bohužel nezúčastnil. Během loňského jsem byl na Kypru, ten zimní mě mrzí, protože ohlasy na něj byly výborné. Měl jsem však domluvené testy ve Švédsku, takže jsem na kemp nedorazil.

 

Co si o takových akcích myslíte?

Myslím, že jsou prospěšné, protože fotbalistů, kteří nemají kde zahájit přípravu, je dost. Pro samotného hráče je strašně složité připravit se kvalitně bez týmu. Díky kempu je mnohem snazší připojit se k nějakému týmu. Sledoval jsem novinky z kempu a hráči tam měli super partu a plnohodnotný servis,  možná i lepší, než mají některé prvoligové či druholigové týmy.