Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

Stiliyan Petrov získal Merit Award FIFPro 2013

Stiliyan Petrov obdržel ocenění Merit Award FIFPro 2013. Světová hráčská asociace poté darovala 25 000 dolarů Nadaci Stiliyana Petrova. Petrov je 34 letý bývalý profesionální fotbalista, jež působil v CSKA Sofia, Celticu a Aston Ville. Za bulharský národní tým odehrál 106 utkání, avšak v březnu 2012 mu byla diagnostikována akutní leukémie, musel ukončit profesionální kariéru a podstoupit léčbu.

Ve chvíli, kdy mu byla leukémie diagnostikována, pochopil Stiliyan, jaký vliv má tato nemoc na životy mnoha lidí. V říjnu 2013 pak byla založena Nadace Stiliyana Petrova. Jejím cílem je pomoci řešit problémy spojené s diagnózou této zákeřné nemoci. Nadace Stiliyana Petrova mimo jiné podporuje výzkum závažných onemocnění jako je právě leukémie a také podporuje rodiny vážně nemocných pacientů.

Jménem Stiliyana Petrova převzala na Valném shromáždění FIFPro v Lublani ocenění zástupkyně bulharské hráčské asociace ABF. Bývalý hráč se předání osobně zúčastnit nemohl, neboť mu jeho lékař nedoporučil cestování z důvodu nedávné léčby. Namísto toho poslal Petrov na kongres FIFPro video se svým poděkováním.

Mnohokrát děkuji za poskytnutí daru mé nadaci, který bude mít velký vliv na práci, již se snažím dělat. Je to úžasné,“ řekl Petrov.

Snažím se starat o lidi s těžkým onemocněním. Když jsem se poprvé dozvěděl o mé nemoci, zjistil jsem, jak je důležité mít u sebe rodinu. Nyní se chci postarat o to, aby všichni rodiče mohli být tam, kde jejich děti podstupují léčbu této nemoci.

Mezi mnoha jinými aktivitami uspořádal Stiliyan Petrov také dva charitativní zápasy, z nichž získal finance pro svou nadaci.

  • 25. května tým složený z bývalých bulharských internacionálů porazil výběr hvězd Aston Villy v přátelském utkání v Sofii. Mezi bulharskými legendami, které se zápasu zúčastnily, byli například Hristo Stoichkov, Krasimir Balakov, Dimitar Berbatov, Martin Petrov nebo Lyuboslav Penev.
  • 8. září hostila jedenáctka Celtic Heroes jedenáctku Stiliyana Petrova na svém stadionu v Glasgow před šedesáti tisícovou návštěvou. Na jednom hřišti se setkali bývalí spoluhráči a soupeři jako například Henrik Larsson, Paul Lambert, Gareth Barry, Gabriel Agbonlahor, Wilfred Bouma, Shay Given, Robert Pires, Berbatov, John Terry či Piere van Hooijdonk a také mnoho umělců, kteří předvedli svá vystoupení.

Zdroj: FIFPro