Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

Světový kongres v Káhiře

IMG-3611.JPG
07.12.2017

Jak jsme Vás již informovali, v průběhu tohoto týdne se konal Kongres naší mateřské organizace, světové hráčské unie FIFPro. Jeho dějištěm bylo egyptské hlavní město Káhira a program byl opravdu bohatý.

Jedním z jeho bodů byla volba prezidenta FIFPro na další volební období mezi roky 2017 a 2021. Do čela světové unie byl znovu zvolen Philippe Piat z Francie, který tak organizaci povede i během následujících čtyř let. Podle slov staronového prezidenta se fotbal postupně mění k lepšímu, k čemuž by chtěl ze své pozice i nadále přispívat.

Významnou částí programu byl i ženský fotbal, který postupem času stále více získává na důležitosti. Kromě funkce nejvyšší se totiž rozhodovalo i o nových členech jednotlivých výkonných výborů, tzv. FIFPro Boards, a na letošním kongresu byly voleny právě ženské zástupkyně. Členkou evropského boardu je na další období Mila Hristova z bulharské hráčské asociace. Do světového boardu pak byly zvoleny Caroline Jonsson ze Švédska a Camila Garcia z Kolumbie. FIFPro navíc představilo i strategický plán s názvem „Woman Football“, jehož cílem je dostat ženský fotbal co nejrychleji na úroveň toho mužského. Česká asociace fotbalových hráčů se samozřejmě s tímto programem zcela ztotožňuje, i naším zájmem je co nejdříve zajistit našim hráčkám stejná práva, jako mají muži.

Důležitou zprávou je rovněž to, že FIFPro se i nadále rozrůstá. Členy světové unie se totiž staly nově asociace sídlící v Makedonii, Hondurasu, Gabonu a Panamě, která po postupu na Mistrovství světa do Ruska dosáhla dalšího významného úspěchu i na poli fotbalové diplomacie. V tuto chvíli tak pod hlavičkou FIFPro funguje celkem 63
hráčských asociací z celého světa.

Jedním z témat, která se probírala na letošním setkání všech zástupců hráčů, byla i situace v České republice. Komentář k tomuto bodu programu poskytla přímo předsedkyně ČAFH Mgr. Markéta Vochoska Haindlová: „Byla jsem velice zvědavá, proč právě naše ČAFH byla na programu mezinárodního kongresu. Dostalo se nám opakovaně velmi významné podpory a motivace, abychom pokračovali v práci, kterou společně s hráči děláme. Všichni si uvědomují, že situace v českém fotbale v tomto období není dobrá, pevně však věřím, že se vše příští týden výrazně posune k lepšímu a brzo si i díky dohodě mezi FIFPro a FIFA společně se zástupci FAČR sedneme k jednomu stolu a začněme znovu spolupracovat.“

A právě představení dohody mezi FIFA a FIFPro byla nejdůležitějším bodem celého programu. K jejímu obsahu nám více řekl člen výkonného výboru ČAFH Mgr. Václav Červený: „Po právní stránce dohoda bude znamenat pozitivní posun v otázce práv hráčů, zejména pokud se týká dlužných odměn a možnosti jednostranného ukončení smlouvy. Za hlavní považuji například výrazné zrychlení výkonu rozhodnutí FIFA NDRC. V minulosti tento proces trval i řadu měsíců a bylo třeba věc řešit přes disciplinární komisi UEFA. Nově bude platit, že pokud klub nesplní povinnost dle rozhodnutí, automaticky mu po 45 dnech budou zastaveny veškeré přestupy. Rovněž bude přímo v předpisech FIFA pevně zakotvena dvouměsíční lhůta ohledně neplacení odměn, která doposud vycházela pouze z judikatury. V praxi jde o to, že pokud bude klub v prodlení s úhradou 2 měsíčních odměn, může hráč po předchozím zaslání písemné výzvy k úhradě jednostranně ukončit smlouvu a žádat rovněž kompenzaci za zbývající období platnosti smlouvy.“Během kongresu se zástupci ČAFH setkali i s různými osobnostmi z fotbalového prostředí, které jsou v jednotlivých státech s činností hráčských asociací spojeny. „Každý kongres je příležitostí komunikovat osobně se zástupci z jiných zemí. Například rozhovory s Geremim, který prošel Realem Madrid nebo Chelsea, a Midem, který oblékl dresy Ajaxu a Tottenhamu, jsou pro mě obrovskou zkušeností a přínosem pro další práci. Oba hráči vyjádřili všem asociacím velké díky za to, co pro své hráče dělají. Už teď v prosinci jsme se navíc začali se zástupci ze Španělska bavit o letním kempu 2018 pro hráče bez smluv. Věřím, že se letos podaří vycestovat mimo Českou republiku a ukázat tedy naše hráče i v zahraničí. Díky novému jízdnímu řádu profesionálních soutěží budeme program kempu přizpůsobovat startu přípravy. Věřím, že hráči budou spokojeni,“ popsal své dojmy z kongresu sportovní ředitel ČAFH Dominik Rodinger.

Závěrem bychom rádi poděkovali celému týmu FIFPro a egyptské hráčské asociaci za skvělou organizaci kongresu. Jsme hrdí na to, že jsme součástí skvěle fungující organizace a že díky tomu můžeme hájit Vaše zájmy.