Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

Švýcarský protikorupční expert vyzývá ke změnám ve FIFA

Předseda Nezávislého řídícího výboru FIFA (IGC) Mark Pieth, vyzval švýcarskou vládu a sponzory, aby se více zajímali o řízení Světového fotbalu. Pieth věří, že partneři FIFA by mohli organizaci učinit zodpovědnějším a domnívá se, že přístup FIFA k vedení fotbalu by se měl změnit, což dokazují i protesty v Brazílii, které byly namířeny proti přemrštěným nákladům na pořádání Mistrovství světa.

Smutným příběhem je, že se sponzoři nesnaží více se zapojit. My bychom je měli podpořit v tom, aby se ozývali hlasitěji,“ říká podle agentury Reuters předseda Pieth. „Můj návrh pro sponzory je takový, aby se intenzivněji zapojili do reformy řízení FIFA.“ Pieth zároveň dodává: „Myslím si, že teprve nyní si sponzoři v Brazílii uvědomili, jaké neblahé následky pro jejich jméno může mít spojení s událostí, která vyvolává nepokoje. Obzvlášť, jsou-li tyto nepokoje přenášeny do celého světa.

Hlavní sídlo FIFA se nachází v Curychu. Pieth věří, že švýcarská vláda by mohla ovlivnit současnou situaci tím, že by zbavila organizaci osvobozujícího statutu. „Švýcarsko může mít určité požadavky na správu takto velké organizace. Nemůžeme měnit status podobných společností. Když nemůžeme posoudit, zda jsou ziskové, neměli bychom je osvobozovat od daní. Důsledkem toho může být jejich útěk ze země, nemohou ale utíkat věčně. Svět je nyní postaven tváří tvář korupčnímu prostředí a mnozí lidé ve FIFA pořád věří, že se nacházejí v soukromé oblasti. To ale v žádném případě není pravda. Pro příklad nemusíme chodit daleko, v jižní Evropě se sice nachází fantastické fotbalové národy, ale jsou to právě ony, kdo o reformě v řízení FIFA nechce příliš slyšet.

Švýcarský protikorupční expert Pieth byl v listopadu 2012 zvolen do čela IGC, aby dohlížel na reformu FIFA. Ta měla následovat po sérii korupčních skandálů, kterým FIFA v témže roce čelila. V květnu byla na kongresu více než 90 procentní většinou schválena velká změna stanov, která měla být začátkem reforem, jejichž cílem bylo zlepšit poškozený obraz FIFA. Stanovy obsahující v podstatě nové etické standardy byly navrženy tak, aby změnily způsob volby pořadatele budoucího mistrovství světa, kdy větší sílu hlasu bude mít kongres na úkor výkonného výboru.

Návrh na zavedení věkové hranice pro vyšší funkcionáře byl nicméně odložen a bude projednán až na kongresu v roce 2014. Pieth vyzval delegáty k tomu, aby se snažili trvat na tom, aby prezident FIFA Sepp Blatter a vyšší funkcionáři zveřejnili své platy. Začátkem tohoto měsíce Pieth oznámil, že svůj odchod z pozice IGC zamýšlí na konec roku. V souvislosti se současným reformačním procesem dodal: „Změnila se přibližně jedna čtvrtina až jedna třetina výkonného výboru. Mnoho nových lidí jsou mistry v střídání vedoucích pozic. Měli bychom chtít změnu a zajímat se o ty, kteří změny přinesou.

zdroj: Soccerex