Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

TOMÁŠ FRYŠTÁK: „DĚKUJI ČAFH ZA POMOC, KDYŽ JSEM BYL BEZ ANGAŽMÁ A NAKONEC JSEM NAŠEL UPLATNĚNÍ V TÝMU BOHEMIANS 1905.“

30120988_1889913844352480_881659253_n.jpg
11.05.2018

Svoji fotbalovou kariéru začal v TJ Vážany, odkud zamířil do 1. FC Slovácko a propracoval se až do A mužstva. Následně hostoval v FK Čáslav a FC MAS Táborsko. V létě 2014 odešel na roční hostování s opcí do SK Dynamo Č. Budějovice. Po konci hostování v Dynamu České Budějovice posílil český výběr fotbalistů bez angažmá pod hlavičkou ČAFH, který na mezinárodním evropském turnaji FIFPro válcoval Evropu, když porazil výběry hráčů z Rumusnka, Portugalska, Francie a Španělska a získal titul. V současné době je hvězdou české ligy a obléká dres klokanů. To je brankář Bohemians Praha 1905, Tomáš Fryšták.

Tomáši, jak jste doposud spokojen s vaším dosavadním výkonem? Zhodnotil byste vaši kariéru jako úspěšnou?

Na svoji pořádnou šanci v lize jsem musel čekat skoro až do svých 30let, myslím si, že mě dost přibrzdilo i zranění. Nyní jsem se konečně dostal na pozici jedničky, na kterou jsem dlouho čekal. Jako úspěch a velký zážitek považuji stříbro z MS- U20 v Kanadě.

Je něco, co byste na Vaší kariéře změnil?

Ne. Každé rozhodnutí, třeba o změně hostování, jsem promýšlel a dal i na svůj vnitřní pocit, takže v danou chvíli to pro mě bylo správné rozhodnutí. Samozřejmě, ne každé hostování bylo ideální, ale většinou mě dost poučilo ať už v negativním nebo pozitivním směru. 

Jaké máte vytyčené cíle? Ať už sportovní či životní?

Přál bych si, aby Bohemka hrála dlouhodobě v horní polovině tabulky a postupně se zlepšovala ve všech směrech, ať už posunem v tabulce nebo předváděnou hrou. Chci si udržet pozici, na kterou jsem dlouho čekal. 

Jaký máte názor na pořádání Letního fotbalového kempu ČAFH?

Kempu jsem se zúčastnil v roce 2015 po vypršení smlouvy v Českých Budějovicích. Bral jsem to jako ideální možnost plnohodnotně se připravovat v kolektivu a být tak více na očích případným zájemcům. Nechtěl jsem se připravovat individuálně v ústraní, aniž by o mě někdo věděl. Tréninky pod vedením pana Ličky byly skvěle sestavené, velký prostor dostával i kondiční trenér Lukáš Stránský, který se staral o naši fyzičku. Pro mě jako brankáře byly důležité i tréninky s Dominikem Rodingerem, který měl kromě golmanů na starost vše kolem kempu. Měli jsme k dispozici maséra, možnost regenerace, tréninkové vybavení, možnost ubytování, prostě vše jako v plnohodnotném klubu.

A mezinárodního turnaje?

Samotný turnaj byl pro nás velikým zpestřením. Měli jsme možnost konfrontace s jinými evropskými kempy, navíc motivace hrát i na půdě těchto zemí byla taky příjemnou změnou. Postupně jsme přešli přes domácí zápas s Rumunskem, cestovali na půdu Portugalska, Švýcarska až do finálového turnaje v Holandsku, kde jsme zdolali Francii a po penaltách taky Španělsko. Na všech cestách o nás bylo samozřejmě postaráno po všech směrech.

Co Vám vítězství v tomto turnaji přineslo?

Většině z nás to přineslo získání angažmá, kvůli kterému jsme se na kemp přihlásili. Samozřejmě, ne všichni dostali nabídku z první ligy. Já jsem měl to štěstí, těsně před odjezdem na finále do Holandska se mi ozvala Bohemka, měl jsem velkou radost a umožnili mi ještě odjet na finále a pokusit se to vyhrát. Po návratu jsem se hned připojil k týmu.

Během prvních dvou let v Bohemians jste byl spíše v ústraní a do branky jste se nedostával tak často. Jaké bylo tohle období a neuvažoval jste o změně, byly třeba v té době nějaké nabídky na jiné angažmá?

Když jsem přicházel do Bohemky, řekl jsem si, že už se chci konečně prosadit a taky usadit a ne pořád chodit po hostováních a začínat od nuly. Ale zároveň jsem věděl, že si na šanci musím zase počkat. Ať už to byl Bob Zlámal nebo někdo jiný, vždycky byl přede mnou zkušenější golman, který měl logicky důvěru. Říkal jsem si, že každou šanci chytat pohár, přípravný zápas nebo i trénink musím ukázat, že jsem připravený a můžu taky chytat. Samozřejmě kolikrát člověk jen trénuje a zápasů, kdy se dostane do brány bylo málo, ale pořád jsem poctivě trénoval a věřil, že jednou se to otočí a já se do té brány dostanu. Povedlo se mi to až teď, po dvou letech jsem šanci využil. Když si vzpomenu na roky prosezené na lavičce, tak teď konečně prožívám ty zápasy na hřišti, to je pro mě ten veliký hnací motor pro každý zápas a trénink, být konečně na hřišti. 

Mohl byste nám popsat situaci, která v klubu panuje nyní? Bohemka jako jediná na jaře neztratila doma ani bod, zároveň ale ani jednou nebodovala ve venkovním utkání. V čem je ten velký rozdíl?

Venkovní zápasy nám opravdu nevycházejí, nedokážeme navázat na naše výkony v domácím prostředí. Děláme mnoho chyb, za které jsme potrestáni brankou. I směrem dopředu jsme málo nebezpeční, v porovnání s výkony doma. Kdyby se nám dařilo bodovat na hřištích soupeřů, tak jsme mohli být v tabulce i o něco výš. Musíme ustálit výkony, aby se nám dařila hra doma i venku.

Jak hodnotíte práci realizačního týmu pod vedením Martina Haška, se kterým po výhře nad Plzní vedení klubu prodloužilo smlouvu? V Česku prodlužování smluv u trenérů bohužel není úplně častým jevem, co říkáte na to, že si Váš trenér získal takovou důvěru vedení?

Vedení je spokojené s prací celého realizačního týmu, vše je dáno a podloženo současnými výkony a  postavením v tabulce. Myslím si, že i kabina je spokojená jakým způsobem s námi trenéři pracují. Pokud se nám daří plnit pokyny a návyky co po nás trenér Hašek požaduje v tréninku i zápase, tak jsme úspěšní. Je tady skvělá parta kluků a máme chuť na sobě pracovat. Já osobně jsem rád, že pokračuje i trenér Miller, který má na starosti nás brankaře. Jeho přístup a spolupráce s ním mně hodně vyhovuje a těším se na pokračování.

Pojďme se ještě jednou vrátit ke kempu, můžete nám popsat jeho průběh a třeba srovnat úroveň tréninků na kempu a v klubu?

Úroveň tréninku v kempu je srovnatelná jako v normálním klubu. Tréninky měly svoji náročnost, spád a hlavně bylo vše s míčem. Po fyzické stránce nás skvěle připravil kondiční trenér. Všechno do sebe zapadalo. Herní zatížení bylo díky mezinárodnímu turnaji velké, některé zápasy byly opravdu kvalitní. 

Co vám tato zkušenost přinesla?

Kemp splnil moje očekávání, tréninky i zápasy mě připravily na přesun do nového klubu. Po turnaji jsem se plnohodnotně zapojil do přípravy Bohemky bez jakéhokoliv problému.

Fotbalový kemp pro hráče bez angažmá bude organizovaný i v tomto roce, co byste poradil ostatním hráčům, kteří nebudou mít angažmá?

Pokud bude někdo bez angažmá a rozmýšlet se, jestli se přihlásit na kemp, tak doporučuji jednoznačně ano. Je asi rozdíl připravovat se sám v ústraní, nebo přijít na kemp, kde mohu trénovat v týmu, hrát zápasy a být i více na očích případným zájemcům. O našem kempu se hodně mluvilo i v médiích.

Jaký je Váš názor na působení hráčské asociace ČAFH v České republice? Myslíte si, že je pro hráče přínosná? 

Ano, asociace je v našem prostředí určitě prospěšná. Nejen pořádáním kempů a pomoc hráčům, pokud se ocitnou bez angažmá, ale i  řešením patových situací ve smlouvách hráčů nebo při jiných rozporech. Hráč se má na koho obrátit a to je důležité. Děkuji ČAFH za pomoc, když jsem byl bez angažmá a nakonec jsem našel uplatnění v týmu Bohemians 1905.