Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

Tomáš Jirsák: "Asociace dle mého názoru pracuje výborně a pomáhá hráčům ve všech potřebných směrech"

Tomáš Jirsák.jpg
22.05.2018

Dalším z řady fotbalistů, kterému pomohla Česká asociace fotbalových hráčů s řešením jeho problému je 33letý záložník Tomáš Jirsák. Ten během své bohaté kariéry okusil řadu zahraničních destinací, prošel polskou, bulharskou, ale i kazašskou nejvyšší soutěží, a tak má o čem vyprávět.

Kdy a kde jste začal hrát fotbal, kdo Vás k němu přivedl, byli to rodiče, jako je tomu u řady dalších hráčů?

Kariéru jsem začal v rodných Českých Heřmanicích. K fotbalu mě přivedli rodiče, jelikož můj otec hrával za místní fotbalový klub.

Vzpomenete si ještě na svého prvního trenéra? Kdo to byl a jací další trenéři byli během Vaší kariéry důležití?

Ano, vzpomínám rád na všechny trenéry v mládežnických kategoriích, jak v Heřmanicích, tak ve Vysokém Mýtě, v Chocni i v Hradci Králové.

Nikdy jsme neměl větší problém s kterýmkoliv trenérem, který mě trénoval. Rád vzpomenu na trenéra Vlastu Marečka v Teplicích, ale i na pány Táborského a Šmardu v Hradci Králové.

Během profesionální kariéry jste okusil české kluby i zahraniční destinace, když jste se po angažmá v Hradci a Teplicích vydal na Východ. Hrál jste raději v zahraničí nebo v Česku? Který ze zahraničních týmů byl tím nejzajímavějším, ať už z pohledu zázemí, kvality soutěže, spoluhráčů, atmosféry, nebo i zlepšení vaší výkonnosti?

Kdybych měl říci pravdu, tak se mi hrálo lépe v zahraničí, jak v Polsku za Wislu, tak v Bulharsku za Botev. I v Kazachstánu jsem byl po fotbalové stránce spokojený. Kulturou fotbalu bych řekl, že polská liga je kvalitnější než česká.

Během působení v Irtyshi Pavlodar jste se ale setkal i s určitými nepříjemnostmi, o co přesně šlo a jak jste celou věc řešil?

Po stránce osobní a fotbalové jsem v Pavlodaru neměl problémy. Ty začaly, když klubu došly peníze. Lhali nám, že vše doplatí, ale byly to jen řeči. Proto jsem se po nějakém čase spojil s paní Haindlovou z ČAFH. Ukončili jsme smlouvu z viny klubu a já se vrátil do Čech.

Je nyní už všechno ohledně sporu s kazašským klubem v pořádku?

Ano. Děkuji celé asociaci v čele s paní Haindlovou, která mi v soudním sporu přes FIFA pomohla dlužnou částku vysoudit.

Jaký byl návrat zpět do Hradce Králové po více než 12 letech? Dá se říci, že je pro Vás Hradec srdeční záležitostí, je to tak?

Návrat do Hradce byl mým přáním. I když fotbalově to nebylo dobré, tak první půlrok jsem se cítil v Hradci dobře. Od nové sezony pod vedením pana Havlíčka už jsem cítil, že mě trenér nemusí. Já nepochopil jeho fotbalový styl, nakopávané balóny, a proto už dva měsíce před koncem jsem věděl, že pod takovým vedením nechci hrát.

Nyní působíte v týmu TJ Sokol České Heřmanice, který drží 2. příčku v přeboru okresu Ústí nad Orlicí. V 5 zápasech, které jste odehrál, jste nastřílel už 8 branek. Změnila se Vaše pozice na hřišti oproti době, kdy jste hrál fotbal na profesionální úrovni? Jaké jsou ambice vašeho nového klubu?

Fotbal v Heřmanicích si užívám, jelikož hraji s kamarády z vesnice. Prozatím se nám daří hrát dobrý fotbal a je na klucích vidět, že je to baví.

Jaké jsou Vaše další osobní plány do budoucnosti? Chtěl byste se i nadále věnovat fotbalu? Přemýšlel jste někdy třeba nad možností, že byste se stal trenérem, nebo se Vaše kroky budou ubírat spíše jiným směrem?

Od začátku roku jsem nastoupil do rodinné firmy na výrobu oken a dveří Trivos. Práce mě baví, rodina se nám rozrostla a tak není tolik času se ještě věnovat trénování.

Je ve Vaší kariéře něco, co byste změnil a udělal teď jinak?

Určitě bych nic neměnil. A proto jsem skončil, když už mě fotbal na profi úrovni nenaplňoval.

Co byste poradil hráčům, kteří se dostanou do podobných potíží, které Vás potkaly v Kazachstánu?

Určitě ať využijí služeb asociace ČAFH. Já mám jen pozitivní zkušenost a to hned dvojnásobnou. (Bulharsko Botev Plovdiv, Kazachstán Irtysh Pavlodar)

Jaká je podle Vás role hráčské asociace, co si myslíte o jejím významu pro hráče? Sledujete činnost ČAFH?

Sleduji ČAFH, jelikož jsem jejím členem. Asociace dle mého názoru pracuje výborně a pomáhá hráčům ve všech potřebných směrech. Přeji asociaci, ať se jí daří stále tak dobře.