Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

UEFA chce, aby se EU znovu zamyslela nad pravidly volného pohybu

ceferin.jpeg
31.05.2018

(Reuters) - Prezident UEFA Aleksander Ceferin říká, že by chtěl, aby Evropská unie zrevidovala pravidla o volném pohybu pracovníků a aby se věnovala tomu, zda by fotbal – a sport obecně – neměl mít v této otázce výjimku.

Ceferin, který se tento týden v Brusel setkal s ministry sportu zemí EU, reportérům po čtvrtečním zasedání řídícího orgánu Výkonného výboru sdělil, že volný pohyb hráčů, který omezuje možnost stanovit limity pro přestupy talentovaných mladíků, způsobuje nedostatek vyváženosti v rámci evropského fotbalu.

„Existuje několik věcí, které je třeba udělat, nebo o nich minimálně diskutovat. Například volný pohyb pracovní síly – není čas říct, že nejen fotbalisti, ale sportovci obecně, jsou výjimkou?“ říká Slovinec.

„Měli by o tom přemýšlet, protože poškozují konkurenční rovnováhu. Pokud hráči nebo malé děti z malých klubů nebo malých zemí odcházejí velmi brzy, poškodí konkurenční rovnováhu,“ dodal.

Ceferin se zaměřil na nerovnosti v evropském sportu jako na ústřední téma a říká, že chce pomoci úředníkům Evropské unie při řešení této záležitosti.

„Uvedli jsme problémy, které máme a v souvislosti s jejichž řešením potřebujeme jejich podporu. Začali jsme diskuzi, ale zatím nemohu nabídnout žádná řešení.“

„Proběhlo první jednání. Měl jsem proslov a u kulatého stolu jsme věc řešili se všemi ministry sportu zemí Evropské unie, uvidíme, jak se celá věc vyvine, v každém případě potřebujeme zapojení ze strany Evropské unie,“ dodal.

V minulosti orgány EU zamítly pokusy fotbalových subjektů omezit pohyb hráčů přes hranice.

Tuto problematiku je rovněž třeba řešit v souvislosti s mladými hráči, kteří se stěhují do zahraničních klubů a stále hrají na juniorské úrovni.

Otázku "sportovní výjimky", kterou by se hráči a sportovci odlišili od pracovníků v jiných průmyslových odvětvích, již v minulosti vznesli Ceferinovi předchůdci a bývalý prezident FIFA Sepp Blatter, ze strany EU ale nedošlo k žádnému posunu.

V rámci svého středečního proslovu v Bruselu Ceferin vyzval evropské úředníky k podpoře jeho úsilí přinést do sportu více konkurenční rovnováhy.

„Měli byste sdílet tento cíl, který se snažíme splnit: otevřenost a nepředvídatelnost soutěží,“ řekl.

„Přestaňte nečinně sedět…nepoužívejte politiku "počkáme a uvidíme",“ dodal.

 

Zdroj: https://uk.mobile.reuters.com/article/amp/idUKKCN1IP2ML?__twitter_impression=true